31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan Türkiye yerel seçimleri öncesinde, engelli veya hastalığı nedeniyle oy kullanmaya gidemeyecek seçmenler için seyyar sandık uygulaması büyük bir önem taşıyor. Peki Evde oy kullanmak için başvuru nasıl yapılır? Evde oy kullanma son başvuru tarihi ne zaman?

EVDE OY KULLANMAK İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Seyyar sandık uygulamasından yararlanmak isteyen seçmenlerin şu adımları takip etmeleri gerekiyor:

1. İkametgah Şartı: Seyyar sandıkta oy kullanabilmek için seçmenin il ve ilçe merkezlerinde ikamet etmesi gerekmektedir.

Gençler, Haliliye Belediyesi İle Kültür ve Sanata Doyuyor Gençler, Haliliye Belediyesi İle Kültür ve Sanata Doyuyor

2. Sağlık Raporu: Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler, askı süresi içinde "Engeli Nedeniyle Yatağa Bağımlı Olduğu" veya "Hastalığı Sebebiyle Yatağa Bağımlı Olduğu" ibaresinin yer aldığı bir sağlık raporuna sahip olmalıdır.

3. Talep Formu Doldurulmalı: Seçmenler, Yüksek Seçim Kurulu'nun resmi sitesinden "Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu"nu doldurmalıdır.

4. Muhtarlığa Teslim Edilmeli: Doldurulan talep formu, yerleşim yerinin bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa teslim edilmelidir.

Tüm bu adımları tamamlayan vatandaşlar, kayıtlı oldukları adreste seyyar sandık uygulaması ile oy kullanma imkanına sahip olacaklardır.

EVDE OY KULLANMA SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler, seyyar sandıkta oy kullanabilmek için 4 Ocak tarihinde başlayan başvurularını 17 Ocak Çarşamba 2024 tarihine kadar yapabileceklerdir.

Ayrıca, seyyar sandık uygulaması sadece il ve ilçe merkezlerinde yaşayan seçmenleri kapsamaktadır. Köy ve beldelerdeki yatağa bağımlı seçmeler, seyyar sandıklara kayıt olamıyor.

Editör: Urfadasin Haber