Şanlıurfa'da 2 dönem belediye başkanlığı, 2 dönem de milletvekiliği yapan Fakıbaba, Şanlıurfa milletvekilliği döneminde kabinede Tarım Bakanı olarak görev almıştı.

Fakıbaba, merhum Necmeddin Cevheri'den sonra Şanlıurfalı olup da uzun yıllar sonra kabinede bakan olan isim olmasıyla ve AK Parti'nin Türkiye siyasetinde en güçlü olduğu dönemde bağımsız girdiği belediye başkanlığını kazanmasıyla da Urfa ve Türkiye siyasi tarihine adını yazdırmıştı.

Urfa siyasetinin kutup yıldız olması dolayısıyla son yerel seçimde adı Şanlıurfa gündemine yeniden oturdu.

Zira 31 Mart 2024 yerel seçimi, onun 2009 yılındaki bağımsız girdiği belediye başkanlığı seçimine çok benziyordu.

Kasım Gülpınar'ın AK Parti'den istifa edip Yeniden Refah Partisi'nden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğu süreçte açık kaynaklara yansıyan Fakıbaba'nın "Git aday ol. Ben başardım sende başarırsın" açıklaması ile Kasım Gülpınar'a destek verdi.

Fakıbaba'nın ekibinin de Kasım Gülpınar'a 31 Mart 2024 yerel seçim sürecinde büyük destek vermesiyle Fakıbaba'yı Urfa'nın gündeminene taşıdı.

Seçimden zaferle çıkan Mehmet Kasım Gülpınar'ın çalışma kadrosunu kurarken Fakıbaba'nın ekibinden de faydalanması Fakıbaba'yı 31 Mart 2024 yerel seçimlerinden sonra da Urfa gündeminden düşürmedi.

Bugün Ankara'ya giden ve Fakıbaba ile buluşan Şanlıurfa Evren Sanayi Sitesi Kooperetif Başkanı Mustafa Arslan'ın, sosyal medya hesabından "Şanlı şehrimize, ülkemize adanmış bir ömürün adıdır Ahmet Eşref Fakıbaba. Uzun bir aradan sonra Ankara'da bir aradayız. Gök kubbe de hoş bir seda bırakanlardandı. Allah razı olsun inşallah kendisinden." paylaşmasında bulunması dikkat çekti.

CHP, Suruç katliamı davasını izlemek için heyet oluşturdu CHP, Suruç katliamı davasını izlemek için heyet oluşturdu

Bu arada Fakıbaba, 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde İYİ Parti Ankara Milletvekili seçilmişti.

İYİ Parti'de yaşanan siyasi çalkantılara rağmen Fakıbaba, kendisini partiye davet eden Genel Başkan Meral Akşener'in genel başkanlığı bırakmasının ardından İYİ Parti ile ilgili yol ayrımına gireceği sosyal medyada ve bazı medya organlarında yazılıp çizildi.

Şuan siyasi gelişmeleri izlemekle yetinen Fakıbaba'nın önümüzdeki süreçte nasıl bir karar alacağı merak konusu oldu.

Editör: Urfadasin Haber