Fıstık hasadının başlamasıyla Güneydoğu’daki üreticiler bir araya gelerek "Fındığa Taban Fiyat Açıklanırken Fıstık Unutuluyor. "dedi.

Hasan Kaytan’ın Şirketi En Başarılı 500 Firma Arasına Girdi Hasan Kaytan’ın Şirketi En Başarılı 500 Firma Arasına Girdi

Devletin fındığa açıkladığı taban fiyat gibi fıstığa da fiyat belirlemesini isteyen üreticiler “Bizi 3-5 tüccara ve baklavacıya ezdirmeyin “ diyor.
Seslerini duyurmak için Şanlıurfa Birecik, Halfeti ve Bozova’dan,  Gaziantep’teki fıstık üreticileriyle dün bir araya gelen üreteciler, “A’dan Z’ye her şeye yüzde 300 ile 700 arası zam gelmişken fıstığa yüzde 40 yapılan zam bankaya olan borcumuzu bile karşılamamaktadır” ifadelerini kullandı.

DSC_0011

Fıstık fiyatının ucuza gitmemesi için kendi aralarında dayanışma sağlayan fıstık üreticileri adına basın açıklamasını Şanlıurfalı fıstık üreticisi Yusuf Kaya yaptı.

2 milyon fıstık üreticisi olarak bir araya gelme sebeplerinin artan maliyetler ve enflasyon karşısında ezildiklerini dile getirmek olduğunu belirten Yusuf Kaya, Urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada şunlar söyledi; “Mazot, gübre, ilaç ve sürme devlük fiyatları derken fıstıktaki olan artış elimizde avucumuzda bir şey kalmıyor.  40-50 derece sıcaklıkta biz alın terimizi toprağa döküp eli nasır tutmuş çoluk çocuğumuzun rızkını klimalı odada oturup lüx hayatı yaşayan bizim sırtımızdan beslenen 3-5 tüccar ve tatlıcılara yedirmeyeceğiz.

DSC_0002

Bizim burada toplanma amacımız devletin Mısır, Buğday, Arpa, Fındık, Çay gibi ürünlere taban fiyat belirlerlerken bizi unuttuklarını hatırlatmak. Güneydoğunun gelir kaynağı yeşil altın olan Antep fıstığı sahipsiz değildir.

Devletin de bizi sahiplenmesini istiyoruz.  3-5 tüccar ve baklavacıya bizi mahkum etmemesini istiyoruz.  20 yıl çocuk gibi bakıp büyüttüğümüz ve 20 yıl boyunca hep masraf ettiğimiz ağaçlarımız kurumaya yüz tutmuştur.

Ağaçlarımızı hayata döndürmek ve geçimimizi sağlamak için yapacağımız  tüm masraflar bizi zor durumda bırakacaktır. A’dan Z’ye her şeye yüzde 300 ile 700 arası zam gelmişken fıstığa yüzde 40 yapılan zam bankaya olan borcumuzu bile karşılamamaktadır”