Ekonomiye de büyük katkıları olacak projenin halen tamamlanmaması soru işaretlerine neden olurken, çılgın projelerin maliyetlerine rağmen yapılması planlanırken, GAP'ın neden bitirilmediği merak konusu oldu.

DEMİREL’İN “GAPTIRMAM” KELİMESİ HÂLÂ HAFIZALARDA

Deprem Bölgelerindeki İşletmelere 1 Milyon TL Faizsiz Kredi Desteği! Deprem Bölgelerindeki İşletmelere 1 Milyon TL Faizsiz Kredi Desteği!

Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olarak görülen GAP, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerini kapsayan ve yapımına fiili olarak başladığı 1989 yılında dünyanın en büyük 9 projesinden biri olarak kamuoyuna tanıtılmıştı.

Fırat-Dicle havzasında sulama ve hidroelektrik enerji üretimine yönelik 13 proje paketinin toplamı olarak planlanan proje için 22 baraj, 19 hidroelektrik santrali ve yaklaşık 3,8 milyon hektar tarım arazisinin sulanması hedefleniyordu.

Birçok projenin entegre edildiği projenin maliyeti 36 milyar dolar olarak hedeflenirken, projenin yeni maliyetinin 40 milyar doları aşması bekleniyor. Projenin master plana göre 2010 yılında bitmesi amaçlanırken, özellikle 1980’li ve 90’lı yıllarda dönemin siyasetçileri arasında “Projenin sahibi kim?” tartışması başlamıştı. Dönemin siyasetçilerinden Süleyman Demirel, “GAP’ı gaptırmam” diyerek projenin asıl sahibi olduğunu iddia etmişti.