GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral, TRT GAP Diyarbakır Radyosu’na konuk oldu. Maral, GAP Turları yerine Mezopotamya Turlarını öne çıkartacaklarını söyledi.

Programda, GAP Bölgesinin turizm potansiyelini tüm dünyaya tanıtmak amacıyla oluşturulan Mezopotamya markasının detayları ve faaliyetleri konuşuldu.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral, programda yaptığı açıklamada bölgede GAP Turları yerine daha küresel olan ve markası tescillenen Mezopotamya Turlarını başlatacaklarını anlattı. GAP Turlarında geceleme sürelerin Türkiye ortalamasının altında olduğunu ancak başlatacakları Mezopotamya Turlarıyla bu sürenin uzatılacağını dile getiren GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral, açıklamalarını şöyle sürdürdü;

GAP Bölge Kalkınma idaresi olarak uzun soluklu bir çalışma başlattık. Bu çalışmaların meyvelerini de toplamaya başlıyoruz. Mezopotamya markasını tescilledik. Bu marka çatısı altında GAP Bölge Kalkınma İdaresinin koordinasyonunda bölgedeki 3 kalkınma ajansı olan Karacadağ, İpekyol ve Dicle Kalkınma Ajanslarıyla iş birliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Tescillediğimiz Mezopotamya Markasının bir hikayesi var. 6-7 yıllık geçmişi var. Bu stratejilerin olgunlaştırılması bölgeye uyarlanması emek ve zaman isteyen bir süreç. Şuan geldiğimiz noktada bir eylem planını hazırladık. Geçtiğimiz yılda Şanlıurfa’da, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ve Kültür Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy katılımıyla görkemli bir lasman yaptık ve işin startını verdik. Şu bizi mutlu ediyor; Lasmanda Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansıyla iş birliği protokolü imzaladık.  Yeni dönemde çok sayıda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

MEZOPOTAMYA TURLARININ FAYDASI NE OLACAK?

Turistlerin bölgede geceleme süresi Türkiye ortalamasının altında. Bizde turistlerin bölgedeki geceleme süresini artırmaya yönelik çalışıyoruz. Bu çalışmamızda bu faydasını göreceğiz. Kilis’te bölgeye giriş yapan bir turistin Şırnak iline kadar bölümü gezerken konaklama sürelerini artıracak. Konaklama süreleri artınca turistler, bölgede iyi bir para bırakmış olacak.

Bunun içinde ziyaret noktalarını çeşitlendirmemiz gerekiyor. Biz bunu yaptığımız an turizm gelirlerini artırmış olacağız.  Bir destinasyon yaklaşımını benimsiyoruz. Bunun için bir strateji dokümanımız var. Ulusal ve uluslararası arenada Mezopotamya markası önemlidir. Acentaların bölgeye GAP Turlarının ilgisi çok yüksek. Biz bunu Mezopotamya Turlarına dönüştürmeye çalışıyoruz.

Mezopotamya Turları adı altında sürdürüldüğünde bölgeye gelecek turist sayısının artacağını öngörüyoruz. Çünkü Mezopotamya küresel bir marka. Uluslararası arenada da Mezopotamya Turları adı altında bu çalışmalarımızı sürdürüp entegre bir çalışmayla bölgenin tanıtımını yapmayı planlıyoruz. Antik şehirler için özel bir rota kurguluyoruz. İnanç noktaları için özel bir rota kurgulanıyor. Doğal zenginlikler için bir rota. Buralar için deneyim haritaları çıkardık. 

Haliliye Belediyesi İle Öğrenciler Tarihi Yerinde Öğrendiler         Haliliye Belediyesi İle Öğrenciler Tarihi Yerinde Öğrendiler        

Diyarbakır’da önümüzdeki günlerde Mezopotamya’nın koku yolculuğuna dair bir sergimiz olacak. Kokunun da doğduğu yer de burası “