23.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde ''Göbeklitepe sakinleri'' Prof. Dr. Sedat Benek’in yönetmenliğini yaptığı belgeseli kazandı.

23.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde Kültürel Miras ve Korumacılık Temalı Ulusal Belgesel Film Kategorisi’nde en iyi belgesel film birincilik ödülünü, Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Sedat Benek’in yönetmenliğini yaptığı ‘Göbeklitepe Sakinleribelgeseli kazandı. 

23.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’ne Ulusal Kültürel Miras ve Korumacılık Uzun Metraj, Uluslararası Uzun Metraj ve Uluslararası Kısa Metraj belgesel film kategorilerinde Türkiye dahil toplam 104 ülkeden 1.400’ün üzerinde film başvuruda bulunmuştu.

Ailesini Rehin Alan Şahıs Polise Teslim Oldu Ailesini Rehin Alan Şahıs Polise Teslim Oldu

Ulusal Kültürel Miras ve Korumacılık temalı Süha Arın En İyi Film Ödülü’nü aldığı için çok mutlu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sedat Benek; “Ödülün, Türkiye’de belgesel sinemanın duayen isimlerinden olan rahmetli Suha Arın’ın kardeşi tarafından verilmesi benim için ayrı bir mutluluk olduğunu belirtmek isterim. En önemli kültürel mirasımızın başında gelen Göbeklitepe gibi bir mekan ile ilgili yaptığımız belgeselin böyle festivallerde değer bulması önem arz etmektedir. Ayrıca, belgesel, hem Göbeklitepe’nin hem Urfa’nın hem de Harran Üniversitesi’nin tanınırlığına katkı sunduğu için mutlu olmaktayız. 

Göbeklitepe Sakinleri belgeselinin ortaya çıkmasında ciddi emekleri olan teknik ekibime ve özellikle de Yunus Emre Çiçek’e teşekkür ederim. Ayrıca, sözlü tarih yöntemiyle belgeselimizi hiç üşenmeden sabırlı bir şekilde destekleyen, bu anlamda bilgi ve deneyimlerini anlatarak katkı sunan, Mahmut Yıldız’a, Bakır Kaçar’a, Veysi Yıldız’a, Ayşe Teyze’ye, Tarık Yıldız’a ve Nuri Bahçe’ye şükranlarımı sunarım.

Son olarak belgesele maddi ve manevi destek veren Harran Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Komisyonu (HÜBAK) Koordinatörlüğü adına Harran Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.