Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin 4,5 milyondan fazla Alman turist ağırladığına dikkat çekti. Turistlerin en çok uğrak yeri ise Göbeklitepe oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Almanya, Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında yüzde 13,1’lik oranla birinci sırada. Alman ziyaretçilerin önceki yıllarda olduğu gibi ilk sırayı başka ülkelere kaptırmadığını görüyoruz” dedi. Bakan Ersoy ayrıca, Türkiye’nin yılsonunda 50 milyon turist ve 44 milyar dolar hedefi ile yoluna devam ettiğini söyledi.

“ARKEOLOJİK KAZILARDA DA DÜNYADA BİRİNCİ SIRADAYIZ”

Bakan Ersoy, Türkiye’nin arkeoloji turizminde de adını ilk sıralara yazdırdığını ve 2021 yılında 670 noktada kazılar gerçekleştirilerek dünyada birinci olduğunu kaydetti. Ersoy, “Taş Tepeler adıyla Şanlıurfa dolaylarında hayata geçirdiğimiz proje, Neolotik Çağ’a ilişkin sunduğu çığır açan verilerle dünya arkeoloji çevrelerinin yakından takip ettiği bir çalışma haline geldi. Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023 yılında Şanlıurfa’da 'Dünya Neolitik Kongresi'ni düzenleyeceğiz ve Taş Tepeler’e dair son bilgileri burada tüm dünyaya duyuracağız” diye konuştu.

“İSTANBUL’UN ÖNÜMÜZDEKİ SENELERDE AVRUPA'DAKİ KRUVAZİYER DESTİNASYONLARI ARASINDA İLK SIRAYA YERLEŞMESİNİ PLANLIYORUZ”

Kruvaziyer turizmine de değinen Bakan Ersoy, “Özel ehemmiyet gösterdiğimiz bir diğer turizm başlığımız ise kruvaziyer turizmi. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da hizmete açtığımız Galataport kısa sürede dünyanın en beğenilen kruvaziyer limanlarından biri konumuna yükseldi. İstanbul’un önümüzdeki senelerde Avrupa'daki kruvaziyer destinasyonları arasında ilk sıraya yerleşmesini planlıyoruz. Yılsonuna kadar İstanbul’un kruvaziyerde gördüğü talebi karşılayacak yeni bir port ihalesi gerçekleştirmek de hedeflerimiz arasında. İstanbul’un Avrupa’nın yeni ‘homeport’u olması yolunda çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz. Burada İstanbul Havalimanı’na da ayrı bir parantez açmak istiyorum. 330 şehre doğrudan uçuş yapılan bu havalimanımız, dünyanın en iyi havalimanları arasında yer alıyor. Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin iki katına çıkarılması için de çalışmalar sürüyor” dedi.

50 MİLYON TURİST, 44 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

Türk turizminde yepyeni bir dönemin yaşandığını gözler önüne seren tüm gelişmelerin Türkiye’nin geleceğinde yakalayacağı başarıların sadece küçük bir kısmını oluşturduğunu ifade eden Ersoy, "Türkiye turizmi bundan sonra da yoluna rekorlarla devam edecek. Yılsonunda 50 milyon turist, 44 milyar dolar hedefi ile yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

Halil Karataş’tan Karataşlar Plaza Açıklaması Halil Karataş’tan Karataşlar Plaza Açıklaması

"ANTALYA YILSONUNDA 13,5 MİLYON TURİST RAKAMINI YAKALAR"

Kongrede konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise, Antalya turizmini değerlendirdi. Salgın ve hemen sonrasında Ukrayna ve Rusya Federasyonu arasında çıkan savaşın turizm endüstrisinin genelinde destinasyonlar üzerindeki baskıları artırdığına dikkat çeken Başkan Böcek, ancak Antalya’nın turizmcilerin desteğiyle bu süreci en kolay geçiren destinasyonlardan biri olduğunu söyledi. Antalya’nın bu yılın ikinci yarısından itibaren oluşan yoğunluk sayesinde ekim ayının sonu itibarıyla yaklaşık 12.8 milyon yabancı misafir ağırladıklarını söyleyen Başkan Böcek, yılın sonunda bu rakamın 13.5 milyona ulaşmasını beklediklerini ifade etti.