Şanlıurfa’nın İslam Ülkeleri Turizm Başkenti seçilmesinin ardından turizm patlaması yaşanması beklenen ve UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan tarihin sıfır Göbeklipe’de, Acil Sağlık İstasyonu bulunmuyor. Göbeklitepe’ye Acil Sağlık İstasyonu kurulması için Urfadasın haber sitesi yetkilere çağrıda bulundu.
Turizm patlaması yaşanması beklenen Şanlıurfa’da, turizm alt yapısındaki eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Bunlardan biri de Göbeklitepe’de Acil Sağlık İstasyonun olmaması. Göbeklitepe’de, bir turistin fenalaşması durumunda en yakın hastaneye ulaştırmak için en az 30 kilometre mesafe bulunuyor. Böyle bir durumda yaşanacak olumsuzluğun Şanlıurfa’nın İslam Ülkeleri Turizm Başkenti seçilmesini de yerle bir edeceği dile getiriliyor.
Göbeklitepe’nin kent merkezine uzak olması ve turist yoğunluğunun yaşanması dolaysıyla acil sağlık istasyonu kurulmasının da şart olduğu belirtiliyor. 
Göbeklitepe’de rahatsızlanan ya da sıcakta fenalaşacak yerli ve yabancı turistlere sağlık ekipleri anında müdahale etmesi için buraya Acil Sağlık İstasyonun kurulması önem arz ediyor. Acil Sağlık İstasyonun en azından turizm sezonunun yoğun olduğu dönelerde görev yapmasının gerekiyor.
Yetkililerin, Urfadasın haberin bu çağrısını dikkate alması bekleniyor.