Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesinde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Furkan Üçtepe, çok sık rastlanan bir göz rahatsızlığı olan Alerjik konjonktivitin ile ilgili “Gözlerinizi kesinlikle kaşımayın. Gözlerinizi kaşımak hem şikâyetlerin daha da şiddetlenmesine sebep olur. Hem de özellikle çocuk hastalarda gözlerin kaşınması neticesinde kornea da bombeleşme ile giden keratoconus dediğimiz bir hastalığın gelişme riski artar. ”dedi.
Alerjik konjonktivitin bahar ve yaz aylarında zirve yaptığını hatırlatan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Furkan Üçtepe, gözdeki bu alerjik durumun görmeyi nadiren de tehdit ettiğini söyledi.

Mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerektiğinin altını çizen Üçtepe “Gügneş gözlüğü kullandığınız zaman hem güneşin diğer zararlı etkilerinden korunmuş olursunuz hem de gözünüz alerjenlerle daha az temas eder. Hastaların göz hekimi kontrolü olmadan ilaç kullanmamalarıdır. Özellikle steroidli damlalar göz şikâyetlerini çok hafifletir. Ancak bunların kontrolsüz ve uzun süre kullanılması neticesinde göz içi basıncı yükselebilir göz tansiyonlarına yükselmeler görebiliriz. Bu da faydadan çok zarara sebebiyet verecektir. Alerji sadece gözünüzde olmayabilir. Alerjikrinit ve astım gibi diğer alerjik hastalıklarımızda bu tabloya eşlik ediyor olabilir. “ifadelerini kullandı.

“Alzheimer Tanımak, Alzheimer Korunmanın En Etkili Yoludur” “Alzheimer Tanımak, Alzheimer Korunmanın En Etkili Yoludur”