Türkiye’de en çok güneş alan il olmasına rağmen ve GES yatırımları için aslan payının Urfa'nın olacağı söylenmesine rağmen aslan payını Konya aldı

Çiftçilere bedava elektrik tartışması sözünün fitilini Şanlıurfa’dan yakan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na AK Parti teşkilatları, olmadık sözler söyleşmişti. En sonunda da Hazine ve Maliye Bakanı Şanlıurfalı Nureddin Nebati Güneş Enerjisi Sistemleri(GES) yatırımlarında aslan payını Şanlıurfa alacağını açıklamıştı.

Bu söz ve bu tartışlar Şanlıurfa üzerinden yapılırken aslan payını Şanlıurfa yerine Konya aldı. Konya’da yapımı süren Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nde (GES) gelinen son duruma ilişkin bilgi veren TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, santralde Kurulu gücün 628 megavata ulaştığını, 812 bin 303 megavatsaatlik üretimin gerçekleştirildiğini aktardı.

3,5 MİLYON GÜNEŞ PANELİ KURULUYOR

Toplam kurulu gücü 1300 megavat olacak santralde, 3,5 milyon güneş panelinin kullanılacağını kaydeden Altunyaldız, tamamlandığında 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacağına dikkat çekti.

Gözden kaçırmayın

Vali Ayhan: Üretimin En Büyük Destekçisi Olacağız Vali Ayhan: Üretimin En Büyük Destekçisi Olacağız

2 BİN 600 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE 

Karapınar GES’in Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın ise 5’inci büyük güneş enerjisi santrali olacağını belirten Altunyaldız, “Karapınar GES tamamlandığında ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelinde önemli bir eşik atlamamıza katkı sağlayacak. 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğünde bir alan üzerine kurulu Karapınar GES, tamamlandığında ülkemizin elektrik üretiminde güneş enerjisinin payını yüzde 20’ye çıkaracak.

3 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Toplamda 3 bin kişilik yüksek nitelikli istihdamı ortaya çıkarıyoruz. Karapınar GES tamamlandığında yıllık 2 milyon tonun üzerinde karbon emisyonunun önüne geçeceğiz. 

2,5 MİLYON NÜFUSUN ELEKTRİK İHTİYACI KARŞILANACAK

Böylesine büyük bir yatırımla hem yaklaşık 2,5 milyon vatandaşımızın elektriğini Konya’mızdan karşılayacağız hem de ülkemizin yeşil kalkınma devrimine karbon emisyonumuzu azaltarak katkı sağlayacağız. Tarımın ve sanayinin merkezi Konya’mız şimdi de yeşil dönüşümün ve yenilenebilir enerjinin merkezi oluyor.”