Yerel seçimlerde yüzde 33,20 oy oranıyla DEM Parti'nin kazandığı Hilvan Belediye Başkanlığı seçimleri, AK Parti'nin 15 sandığa itirazı üzerine Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı doğrultusunda 2 Haziran'da yenilenecek.

Yeniden sandık başına gidecek olan Hilvanlılar, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ile mahallelerin muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy kullanacak.

DEM Parti, AK Parti ve Yeniden Refah Partisi'nin öne çıktığı Hilvan'da, CHP, kent uzlaşı kapsamında DEM Parti'yi destekleyecek.

Hilvan'da, 2 Haziran'da yenilenecek yerel seçimlere bir haftadan daha kısa zaman kaldığı şu günlerde siyasi partilerin belediye başkan adayları, hem kent merkezinde hem de kırsal mahallelerde kapı kapı dolaşarak seçmenden destek istiyor.

SÜLEYMANLARIN HİLVAN'DA EN ZOR SEÇİMİ !

AK Parti'nin Hilvan adayı, ilçede Süleymanlar olarak bilinen ailesinden Ali Aslan Bayık.

Yeniden Refah Partisi'nin adayı Hanif Düzme de Süleymanlar ailesinden.

DEM Parti'nin Hilvan Adayı Avukat Serhan Paydaş, kent uzlaşı kapsamında ilçede CHP'nin desteğini almış durumdu.

Süleymanlar ailesinden 2 ayrı partiden 2 adayın çıkması dolayısyla da AK Parti'nin oyları bölünmüş durumda.

Bu bölünmeden dolayı Hilva'da, 2 Hazira'da yenilenecek olan seçimlerin  Süleymanların en zor seçimi olacağı konuşuluyor.

Hilvan'da AK Partili seçmenin bulunduğu bir kaç köyde halkın sandığa gitmeyeceği de ileri sürülüyor.

Bu durum da AK Parti'nin adayını zor duruma sokacağı iddia ediliyor.

HİLVANLI SEÇMENLER NE DİYOR? 

DEM Partili bir seçmen 2 Hazirian seçimlri için şu ifadeleri kullandı; "Hilvanlılar 5 yıl önceki İstanbul seçimlerini hatırlasınlar. Binali Yıldırım ne demişti; 'Teşekkürler İstanbul kazandık' Sonra ne oldu? Ekrem İmamoğlu kazandı. Bu kez de seçimi iptal ettiler.

Peki seçimler tekrarlanınca ne oldu? Ekrem İmamoğlu bu kez 800 bin oy fark attı ve seçimi kazandı. Hilvan seçimleri de 2 Haziran'da aynen böyle olacaktır"

AK Partili  bir seçmen ise "Bir Hilvanlı olarak seçimlerin yenilmesi bir hiçbir şey fark etmedi. İnşallah herkes kendi iradesini gelip kullanacaktır. Güzel bir şekilde kazasız belasız geçeceğine inanıyorum. Kim hata yapsa Hilvan halkı onları affetmeyecektir, En iyi cevabı Hilvan halkı sandıkta verecektir.  Özellikle de genç nesil olarak da yeniden inşallah AK Parti olarakta Hilvan'da birinci parti olacağız." diyor.

TBB Başkanlığını,Listesinde Gülpınar'ın Yer Aldığı İmamoğlu Kazandı TBB Başkanlığını,Listesinde Gülpınar'ın Yer Aldığı İmamoğlu Kazandı

Bu arada siyasi partiler, 2 Haziran seçimlerine 31 Mart seçimlerinden daha hazırlıklı gidiyor. Her sandıkta en az iki avukatın görev alacağı 2 Haziran seçimlerinde her siyasi partin, sandık görevlileri, yedek üyeleri, müşahitleri, okul sorumluları hazır.

31 MART SEÇİMLERİNDE HANGİ ADAY KAÇ OY ALMIŞTI?

Öte yandan 31 Mart seçimlerinde 27 bin 686 seçmenin bulunduğu Hilvan'da, DEM Parti'nin adayı Serhan Paydaş yüzde 33.2, AK Parti'nin adayı Aslan Ali Bayık yüzde 30.71, Yeniden Refah Partisi'nin adayı Hanif Düzme ise yüzde 18.77, CHP'nin adayı Mehmet Celal Avcı yüzde 9.3 oy oranıyla seçimleri tamamlamıştı.

Editör: Urfadasin Haber