Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin Mevlid-i Nebi Haftasında konuşan Sabahaddin Zaim Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Diyanet İşleri eski başkan yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz” . Şu anda sosyal medya bir mürşid durumuna geldi. Biz de sosyal medya mürşidleri yetiştirmeliyiz” dedi.

2007 yılından buyan Mevlid-i Nebi Haftasında çağımızın şartlarına uygun konuları içeren bir sempozyum gerçekleştiren Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bu yıl İslam ve İrşad temasıyla düzenlediği 16.Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumunda “Neden toplumla ve özellikle gençlerle iletişim kurmada zorluk çekiyoruz” sorusuna cevap arandı.

Fewq2CeXoAEmI7M

Birçok ulusal ve uluslararası üniversite ve kurumun katkı sağladığı, yüze yakın bilim insanının bildiri sunduğu 16. Mevlid-i Nebi Sempozyumunda konuşan Sabahaddin Zaim Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Diyanet İşleri eski başkan yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz “İrşad, manevî dünyamızı şekillendiren en önemli eğitim metodudur. 

SOSYAL MEDYA BİR MÜRŞİD DURUMUNA GELDİ

Görsel ve dijital medya bizim dünyamızı mamur etme yerine ifsad ediyor. Şu anda sosyal medya bir mürşid durumuna geldi. Amacının dışında istimal edilen sosyal medya, bir tuzak halini almaktadır. Bizim ve çocuklarımızın bilinçaltına farkına varmadan yaşayış tarzımıza, örf ve adetlerimize muhalif duygu ve hareketleri yerleştirmektedir. 

Bireyler sosyal medya kullanırken başarılı olduğu durumlarda kendisinin vaz geçilemez olduğunu düşünürken diğer yandan ise aksi bir durumla karşılaştığı zaman ise tükenmişlik sendromuna düşmektedir. Ailemize çok dikkat edelim. Çocuklarımız kiminle arkadaşlık ediyor, internet kullanırken hangi sitelere giriyor. Bunlara dikkat etmeliyiz. İrşad vasıtası ve araçlarını günümüz şartlarına uyarlamalıyız. İnsanlar sosyal medyayı çok kullanıyor. Biz de sosyal medya mürşidleri yetiştirmeliyiz” dedi.

Fewq2CaWAAYEha0

SON 4 YILDIR HER SEMPOZYUM KİTAP OLARAK BASILIYOR

Son 4 yıldır uluslararası düzeyde yapılan ve Mehmet Akif İnan Konferans salonunda açılışı gerçekleşen sempozyumda sunulan tebliğler dijital ortamda yayımlandığı gibi, konu bütünlüğü dikkate alınarak geliştirilen bazı metinler de ayrıca kitap olarak basılıyor.

Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda gerçekleşen sempozyuma Şanlıurfa İl Müftüsü Ramazan Tolan, Sabahaddin Zaim Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Diyanet İşleri eski başkan yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celil Abuzar, akademisyenler, din görevlileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Haliliye Zabıtasından Kasaplara Kalite Denetimi     Haliliye Zabıtasından Kasaplara Kalite Denetimi    

Kur’anı Kerim tilavetiyle başlayan 16.Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumunun açış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celil Abuzar, Peygamberimizin Müslümanlar için rehber, rol model olduğunu belirtterek “O bizim için ilk örnek, yaşayan canlı Kur’an’ımız, dünya ve ahiretimizin huzur kaynağıdır.  Onun her bir sünneti, her bir hadis-i şerifi yolumuzu aydınlatan birer fener gibidir. Peygamberimiz, söylemleri ve fiilleriyle bizleri aydınlatmıştır. Neden toplumla ve özellikle gençlerle iletişim kurmada zorluk çekiyoruz. Bu sempozyumda bu ve benzeri sorulara cevap aranacaktır. ”ifadelerini kullandı.

Fewq2CZXoAIosuH

Prof. Dr. Hasan Kamil’in konferansının ardından, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans salonundaki oturumlara geçildi.
Birçok ulusal ve uluslararası üniversite ve kurumun katkı sağladığı, yüze yakın bilim insanının bildiri sunduğu 16. Mevlid-i Nebi Sempozyumu, "Değerlendirme ve Kapanış Oturumu" ile sona erdi.