Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda geçekleşen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Etkinlik, Sanatçı Ali Yoldaş ve ekibinin depremin etkilediği illere özgü türküleri seslendirmesiyle başladı.

İMGE-DER Başkanı Abidin Küçük, yaptığı konuşmada, asrın felaketi olarak adlandırılan 6 Şubat depremlerinin Türkiye’de tarifi olmayan acılar oluşturduğunu söyledi.

Deprem yaşayan illerde birçok insanın sevdiklerinden, ailesinden, komşularından ayrıldığını ifade eden Küçük, “Geride kalanlar ise yaşam mücadelesi vermek için ayağa kalkmaya ve acılarına rağmen yeniden başlamaya mecbur kaldı. Ülkece birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusunu ön planda tutarak mükemmel bir dayanışma sergiledik. Evindeki son ekmeği alıp gelen, düğününden kalan son bileziğini satıp gönderen, umre için biriktirdiği parasını gönderen, kendisi hasta olmasına rağmen, bugün sızlanma günü değil kardeşlerime yardıma gitme günü diyerek deprem bölgesine koşaan ve buna benzer binlerce cesaret ve dayanışma hikayesine şahit olduk.” Dedi.

Whatsapp Image 2024 02 23 At 23.27.26

Deprem bölgesinde dayanışmayı artırmak ve bölgeye daha fazla destek vermek amacıyla derneklerini kurduklarını anlatan Küçük, derneğin doktor hemşire, akademisyen, avukat, öğretmen ve daha birçok meslek gurubundan oluşan kadrosuyla deprem bölgesinde aktif rol aldığını söyledi.

Küçük, deprem bölgesindeki konteyner kentlerin tamamını gittiklerini belirterek, “Hatayda, Adıyaman’da, Malatya’da ve Kahramanmaraş’taki konteyner kentlere giderek gıda eğitim ve giyim yardımının yanında, sağlık hizmeti, psikososyal destek, ve eğitim desteği sağladık. Maddi olanakları kısıtlı çocuklarımıza ücretsiz koçluk, özel dersler ve ücretsiz yardımcı kaynak kitapları dağıtıp süreçlerini takip ettik ve takip etmeye de devam ediyoruz.  Ancak bu süreçte şunu gördük ki tek başına ya da münferit olarak yapılan yardımların yeterli olamayacağı ve ancak birlikte ve koordineli hareket edilince asıl desteğin sağlanabileceğini gördük.” diye konuştu.

Programa telefonla katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de deprem bölgesinde İMGE-DER ile omuz omuza vererek çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Dünyanın hiçbir bölgesinde böyle bir yardımlaşma örneğinin bulanmadığını vurgulayan Beyazgül, çalışmalarından dolayı İMGE-DER yöneticilerine ve üyelerine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Mavi Sanat Topluluğu tarafından Artiz Mektebi isimli tiyatro gösterisi sunuldu.

Büyük beğeni alan gösteriyi izleyiciler ayakta alkışladı.

Whatsapp Image 2024 02 23 At 23.27.27

Etkinlik, programın düzenlenmesine katkı sunan STK temsilcilerine plaket verilmesiyle son buldu.

Editör: Mehmet Fatih Aslan