Vücudun su ihtiyacının önemli düzeyde karşılayan kırmızı erik suyu, zengin vitamin ve mineral deposu olması sebebiyle de vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini sağladığı için hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Erik suyu oldukça kolay hazırlanabilen, konservesi yapılıp kış ayları için dahi muhafaza edilebilen bir içecektir.

Antioksidan Kaynağı: 

Günümüzde oldukça yaygın olan zararlı beslenme alışkanlıkları neredeyse tüm hastalıkların temel nedeni olarak görülür. Erik suyu gibi antioksidan deposu olan kırmızı renkli meyve ve sebzeler, zararlı beslenme alışkanlıklarından kaynaklı vücutta biriken toksinlerin en doğal şekilde atılmasını sağlar. 

Vitamin ve Mineral Deposu: 

Erik suyu, vücudun günlük olarak ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri en doğal şekilde karşılar. Vitamin ve mineral bakımından iyi beslenen vücut ise hastalıklara karşı bağışıklık kazanır, kişinin her bakımdan daha iyi hissetmesini sağlar. 

Sindirimi Kolaylaştırır: 

Kırmızı erik suyu, metabolizmanın daha iyi çalışmasına yardımcı olarak sindirim sistemi problemlerinin ortadan kalmasını destekler. Özellikle kabızlık sıkıntısı çeken kişilerin bağırsaklarının daha çalışmasını sağlar. Erik suyu, düzenli olarak tüketildiğinde mide hazımsızlığına ve kabızlıktan kaynaklı şişkinliğe iyi gelir. 

Yüksek Kolesterolü Dengeler: 

Kalp ve damar hastalıklarının en temel ve tehlikeli belirtisi olan yüksek kolesterol, kandaki yağ miktarının fazla olmasından kaynaklı oluşmaktadır. Doğal ve ev yapımı erik suyu, yüksek kolesterolün normal seviyelere düşmesine yardımcı olarak kalp ve damar hastalıklarına karşı engelleyici bir görev üstlenmektedir.

erik suyu

Kırmızı Erik Suyu Nasıl Hazırlanır? 

Malzemeler:

1 kg kırmızı erik 
1 su bardağı şeker
1 yemek kaşık' limon suyu
2 litre su 

Hazırlanışı: 

Erikler detaylıca yıkanıp temizlenir. Derin ve büyük bir tencerenin içine yıkanan erikler, şeker ve ilave edilerek kaynayıncaya kadar yüksek ateşte pişirilir. Erikler yumuşamaya başladığı anda içine limon suyu eklenip 3-5 dakika kadar daha kaynatın Ardından altı kapatılır ve tencerenin içinde soğuması beklenir. 
Iyice soğuyan erikler süzgeçten geçirilerek kabukları ve çekirdekleri ayıklanır. Posası ayıklanan erik suyu buzdolabında soğuttuktan sonra buzla servis edilebilir.