Mikrop, bakteri ve virüs gibi parazitlerin ellere yapışmasını engellemek için hijyene önem daha da arttı.

Son zamanlarda artan sıvı sabun kullanımını evde kendi yöntemlerinizi kullanarak da elde edebilirsiniz. Özellikle de doğal malzemelerle yapılmış sabunu tercih edebilirsiniz. peki kalıp sabundan sıvı sabun nasıl yapılır? İşte, evde çok kolay kalıp sabun yapımı yöntemleri...

Bakteri, virüs gibi salgın hastalıkların buluşmaması açısından temizliğin önemi büyüktür. Tüm dünyada etkili olan koronavirüs temizlik ve hijyene duyulan ihtiyacı daha da arttırmıştır. Koronavirüs nedeniyle evlerde sabun eskisinden daha yoğun bir miktarda tüketmeye başladık. Evinizde hem ekonomik hem de virüsleri yok edici kalıp sabundan sıvı sabun hazırlamak istemez misiniz? İşte evde kolayca hazırlayacağınız kalıp sabundan sıvı sabun yapımı sizlerle:


KALIP SABUNDAN SIVI SABUN NASIL YAPILIR?

Sivri Sinek Isırığına Ne İyi Gelir? Sivri Sinek Isırığına Ne İyi Gelir?

 Evinizde bulunan bir adet kalıp banyo sabununu genişçe bir kap içerisine rendeleyin. Bunun yerine iki adet renkli ve kokulu el yüz sabunu da rendeleyebilirsiniz.
Sabunları rendeledikten sonra tencere içerisine 4,5 litre kadar su koyun. Tencereye koyduğunuz suyun kaynatmaya yakın olması gerekiyor. Suyu yaklaşık 80°C oluncaya kadar ısıtın. Elinizde bir ısı ölçer yoksa bu sıcaklığı suyun kaynamadan 1,5-2 dk. önceki hali olarak düşünebilirsiniz.
Suyu gerektiği gibi ısıttıktan sonra tencerenin altını kapatın. Bir kapta rendelenmiş olan sabunları yavaş yavaş tencerenin içine boşaltın. Hafif hafif karıştırarak sabunun su içerisinde tamamen eriyip karışmasını sağlayın.
Tencerenin içinde iyice karıştıktan sonra altını kapatıp tencerenizi bir kenara alın. Tencereyi bir gün kadar soğumaya bırakın. Sabunun daha koyu bir kıvam aldığını göreceksiniz.
Tencerede hazırlamış olduğunuz sıvı sabunu 1 gün bekledikten sonra bir huni yardımı ile 5 litrelik bir pet şişe içerisine koyun. Evde sıvı sabun yapımı tarifi ile ürettiğiniz sabun kullanıma hazırdır.