İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Abdullah Solmaz, cihaza ilk hasta alımında hastane yönetimi ve hizmet başkanlarıyla hazır bulundu.

Karaköprüde Sağlıklı Hayat merkezi kuruluyor Karaköprüde Sağlıklı Hayat merkezi kuruluyor

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kamu hastanelerimiz her gün nitelikli sağlık hizmetlerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Devletimizin imkanları ile Sağlık Bakanlığı tarafından ilimize tahsis edilerek Hastanemize kazandırılan teknik açıdan modern son teknolojik cihaz ile hastalarımıza tanı amacıyla kullanılan PET/ CT cihazı bugün itibari hasta kabulüne başlamıştır Kanserin ilk teşhisi, evrelenmesi, yaygınlığının belirlenmesi ve doğru bir tedavi planı çıkarılması ile ilgili tüm aşamaların PET/CT cihazı ile gerçekleşecektir. “PET/CT, kanser haritasını çıkarabilen, hastalık ile etkin bir mücadele için önemli bir cihazdır. Pozitron emisyon tomografisi (PET) teknolojisi, bilgisayarlı tomografi (CT) ile birleştirilerek, bir çok hastalığın teşhisine olanak sağlayan çok önemli bir tıbbi görüntüleme yöntemidir” dedi.

Cihazın kanserli dokuların belirlenmesi ve tedavisinin planlanmasında büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Solmaz, şöyle devam etti:

“Kanserli dokuların belirlenmesi, tedavi planlaması ve sürecin değerlendirilmesi için kanserle savaşta başarıyı artıran bir yöntem olan PET/ CT, pek çok hastanın sağlıklı bir yaşama kavuşması için en önemli teknolojilerden biri olarak kabul edilmektedir. Bölgenin sağlık hizmetlerine önemli bir katkı sunacak olan PET/ CT. cihazı ile Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Haliliye Ek hizmet Binasında ilk hasta kabulü gerçekleştirildi.”

Bölgedeki hastalar için büyük bir fırsat olduğunu belirten Doç. Dr. Abdullah Solmaz, şunları ifade etti; Bu yeni merkez, özellikle Şanlıurfa ve çevre illerdeki hastaların uzak illere gitmeden tedavi olma imkanı sunarak sağlık hizmetlerine önemli bir katkı sağlayacaktır. Böylesi önemli tıbbi cihazı ilimize kazandırıldığı için, Başta Sağlık Bakanımız sayın.Prof.Dr.Fahrettin Koca’ya  ve Sağlık Bakanlığımızın her kademesine teşekkür ederim” diye konuştu.

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Fikret Ertek de Bugün PET-CT birimimiz Şanlıurfa il Sağlık Müdürlüğü bünyesinde ilk defa açıldığını ve ilk hastasını kabul ettiğini söyledi.

Cihazın hastalığın tedavisinin seyrinde önemli bir rol üstleneceğini belirten Ertek, şöyle konuştu:

PET-CT birçok kanser hastalığının tanı evreleme nüks ve tedavi yanıtının değerlendirilmesi açısından dünyada artık çok yaygın olarak kullanılan bir görüntüleme modalitesi. Bu açıdan birimimize bu cihazın ve birimin eklenmiş olması bizim için Şanlıurfa halkına hizmet edecek olmamız büyük bir şans ve mutluluk vericidir.  Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Haliliye Ek Binasında PET-CT birimimizin hizmete girmesiyle birlikte hastaların il dışına sevki son bulmuştur. Bundan sonra artık hastalarımız çok daha kolaylıkla PET-CT’ ye erişim sağlayabilecektir. Bu da bizim açımızdan son derece sevindirici bir gelişmedir”

Hasta yakını ise açıklamasında “PET-CT ye hastamı getirmekten yani ben şu an için gerçekten çok memnunum çünkü bir yıl gibi bir süredir bu filmin Urfa’ya gelmesini bekliyordum. Özellikle akciğer rahatsızlığından dolayı benim için sevindirici bir olay oldu. Rahatladım. Hem ekonomik olarak hem vasıta olarak iyi oldu gerçekten. Diğer hastalarından faydalanması açısından sevinçliyim “dedi.

Şanlıurfa’da geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı tarafından kanser hastalarının tedavisi için kurulan ve kanser tedavisine yön veren PET/ CT cihazına ilk hasta alındı.

Editör: Mehmet Fatih Aslan