Yeniden Refah Partisi GM Ekonomik işler 2. Bölge Başkanı İbrahim Halil Koçbaba, Şanlıurfa’nın yol ve ulaşım sorunuyla ilgili kapsamlı bir rapor hazırladı.

Sorunu çözmek için, sorunu bilmek gerek.

Şanlıurfa’nın yol ve ulaşım sorunuyla ile ilgili hazırladığı raporda sorunlara çözüm önerilerinde de bulunan Yeniden Refah Partisi Genel Merkez Ekonomik işler 2. Bölge Başkanı İbrahim Halil Koçbaba, sorunların başlıklarını ve detaylarını şöyle sıraladı; 
Yanlış yapılan Projeler.  Ödenek ayrılmayan Projeler. Yatırım Programına alınmayan Projeler. Yatırım Programına alınıp ödenek ayrılmayan Projeler.
Şanlıurfa Birecik çevre yolu projesi;
Başlama bitiş tarihi: 2022-2025
Proje tutarı: 811.381.860 TL 
Yolun Uzunluğu: 78 km 
2022 ödeneği: 11.000 TL

Suruç ölüm yolunda içine alan bu proje için ayrılan 2022 yılı ödeneği sadece 11.000 TL ve geçen 4 aylık dönemde ne bir çivi çakılmış nede bir kazma vurulmuş.

Çok sık olarak, maddi hasarlı ve ölümlü kazaların meydana geldiği bu yolda, önem ve öncelik sırası gözetilerek, acil olarak bu yolla ilgili çalışmalar başlatılıp en kısa sürede bitirilmesi gerekmektedir. 

Bu projenin hayata geçmesi için daha kaç vatandaşın can vermesini bekliyorsunuz... Ayrıca 2022 yılı için 11.000 TL olarak ayrılan ödenek miktarının artırılarak en azından Organize sanayi bölgesi ile Suruç arası 28 km’lik tek şerit olan geliş ve dönüş güzergahının çift şeritli yol yapılması için gerekli çalışmaların ivedi olarak başlatılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz…

Dipnot; Gaziantep Nizip yolunun %85’i bitmişken Şanlıurfa Birecik yolu için şimdiye kadar bir çalışma yapılmaması Şanlıurfa’ya yapılan negatif ayrımcılığı net bir şekilde gözler önüne sermekte. Bu durumu Urfalı hemşehrilerimin ve kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz…

Şanlıurfa Akçakale yolu projesi;

Başlama bitiş tarihi: 2016-2019
Proje tutarı: 368 milyon TL 
Yolun uzunluğu: 56 km

Ortalama her gün 10.000 aracın geçtiği, Akçakale sınır kapısına açılan, 56 km’lik Şanlıurfa Akçakale Karayolu yolu ile ilgili 2013 yılında yapılan ihale sonradan iptal edilmişti.

Karayolları Genel Müdürlüğü 2016 yılında yeniden ihaleye çıktığı bu projeye göre, 56 km’lik yolun tamamı sıcak asfalt olacak. 13 adet hemzemin geçit ve 4 adet farklı seviyede kavşak yapılması düşünülen yol için şimdiye kadar, Akçakale/Şanlıurfa güzergahına doğru sadece 15 km lik asfaltlama çalışması yapılabilmiş.

Diğer bir sorunlu bölge olan, Akçakale yolunu Evren sanayi ve Organize sanayi bölgesine bağlayan yenice kavşağı 2015 yılında çevik kuvvet kavşağı ile beraber tek kalemde ihale edildi. Ancak ihaleye itiraz edildi, konu mahkemeye taşındı, ve kamu ihale kurumu ihaleyi iptal etti. 
Karayolları Genel müdürlüğü 2017 yılında Şanlıurfa çevre yolları ve köprülü kavşak yapım işleri adı altında yeniden ihaleye çıktı. 
Yapılan ödenekler sadece çevik kuvvet köprülü kavşağına aktarıldığı için, Akçakale yolu üzerinde bulunan, Evren sanayi ve Organize sanayi bölgesine açılan, yonca yaprağı şeklinde projelendirilen, yer tahsisi ve sözleşmesi yapılan Yenice kavşağında, ödenek yapılmadığı için geçen 5 yılda maalesef bir arpa boyu yol alınamamıştır...

Viranşehir çevre yolu;

22 km uzunluğuna sahip Viranşehir çevre yolu yüksek kamulaştırma maliyeti nedeniyle iptal edilmiş, yerine 4 adet kavşak, 5 adet üst geçit, 1 adet köprüden oluşan, uzun ve ağır araçların şehir merkezine girmeden yoluna devam edebilmesi için 13 km’lik yeni bir çevre yolu projesi hazırlanmıştır. 2020 yılı yatırım programına alınan bu proje için ödenek ayrılmadığı için şimdiye kadar ihalesi yapılamadı…
Yine 2020 yılında yatırım programına alınan 94 km uzunluğundaki  Şanlıurfa Viranşehir karayolu bakım çalışması ve farklı bölgelerde yapılması düşünülen çeşitli kavşak projeleri ödenek ayrılmadığı için ihalesi yapılamamıştır…

Şehir merkezi;

2016 yılında projelendirilen, Karaköprü ilçe merkezinde tıkanan trafiği rahatlatması için, üç adet farklı köprülü kavşak Projesi hazırlanmıştı. Fuar kavşağı, Balıkayağı kavşağı, ve Metrolife kavşağını kapsayan köprülü kavşak projeleri Karayolları Genel müdürlüğünce uzun zaman geçmesine rağmen onaylanmadığı için, yapımına bir türlü başlanamamıştır…

Organize sanayi bölgesi, Besi organize bölgesi, Gıda sanayi bölgesi, Galericiler sitesi, Evren sanayi bölgesi gibi bir çok Fabrika ve işletmenin bulunduğu, Binlerce işçi servisinin geçiş güzergahında bulunan Evren sanayi  köprülü kavşağı yıllardır yapılmayı bekliyor…
Yetkili sorumlu ve Milletvekillerinin Şanlıurfa’nın hakkını savunamadığına dair rakamlarla bir örnek verecek olursak;
Açıklama                Şanlıurfa             Trabzon 
Yüzölçümü              19.242                 4.662 
Nüfus                     2.115.256            816.684 
Milletvekili                  14                         6
Ulaşım yatırımı     8 Milyar TL         20 Milyar TL

Gözden kaçırmayın

Harran Kaymakamında Meralar Konusunda Çarpıcı Açıklama Harran Kaymakamında Meralar Konusunda Çarpıcı Açıklama

2003 ile 2022 yılları arasında Trabzon’a 

20 milyar tutarında ulaştırma yatırımı yapılırken Şanlıurfa’ya ise sadece 8 milyar tutarında ulaştırma yatırımı yapılabilmiş.
Başka illere ayrılan ödenekler, söz konusu Şanlıurfa olunca neden ayrılmaz? yada neden komik ve küçük rakamlar ayrılır anlamış değiliz.
Ölüm yolu olarak anılan Suruç yoluna ayrılan 11.000 TL ile ödenek ile kaç km yol yapılabilir? Ayrılan ödeneğin az olması demek, yapılacak yol çalışmalarının uzaması kazalara davetiye çıkarması demek…

Şanlıurfa’da zaten hiçbir yol projesi zamanında bitirilememiştir.

Altı ayda bitirilmesi düşünülen çevik kuvvet kavşağı üç yılda, iki yılda bitirilmesi gereken kuzey batı çevre yolu ise yedi yılda bitirilebilmiştir? 
Gerçekleşen son seçimlerde İktidar partisine 8, Cumhur ittifakına 9 vekil olmak üzere, ayrıca 14 belediyeden 12’sini Ak partiye, 13’ünü Cumhur ittifakına vermesinin karşılığı bu mu olmalı Şanlıurfa’ya…

Acil ve öncelikli önem arz eden yol köprü ve kavşakların bir an önce bitirilip şehrin trafiğini rahatlatmak adına yetkililer ile bu şehrin vekilleri ne yapmakta acaba demekten kendimizi alamıyoruz…

Güncel;

10 yıl önce yanlış bir proje olarak yapılan, şimdi ise ihtiyaca cevap veremeyen, beş bulvarın kesişme noktası olan Abide kavşağında yeni bir tadilat çalışması başlatılmış bulunmakta. Aceleye getirildiğini düşündüğümüz Abide kavşağı köprü düzenlemesinin etraflıca düşünülüp yapılması gerektiğini, 10 yıllık değil 100 yıllık öngörü ve bakış açısıyla projeler yapmak zorunda olduğumuzu hatırlatırız. 
Abide kavşağı yap/boz, deneme/yanılma projelerinin yapılacağı bir yer/bölge değildir. 
Öneri:
Diyarbakırda bulunan Karayolları 9. Bölge müdürlüğünün Şanlıurfa’ya alınması, işlemlerin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için önem arz etmektedir.
 

2022 Ocak ayı itibari ile;

Diyarbakır trafiğe kayıtlı araç sayısı 129.330
Şanlıurfa’da trafiğe kayıtlı araç sayısı 264.091

Şanlıurfa, Diyarbakır karayolları 9. Bölge müdürlüğüne bağlı bir şeflik olarak yönetilecek kadar küçük ve önemsiz bir şehir değildir.
Şanlıurfa’da Projeler, yapılır çizilir iptal edilir, süre verilir, süre uzatılır, az ödenek gelir, yada hiç gelmez…

Memleketimizin sıkıntılarını çözmek için, parti gözetmeksizin iktidarı ve muhalefetiyle bütün siyasi iradenin Şanlıurfa için birlik ve beraberlik içinde bir araya gelerek, Şanlıurfa’nın geleceğini düşünerek ortak hareket edebilme kabiliyetini geliştirmesi gerekmektedir.
Yeniden Refah Partisi olarak bizler, görevimiz gereği ve sorumluluğumuzun bilincinde olarak şehrimiz için gerekli olan tüm faydalı proje ve çalışmalara destek olup, katkı sunabileceğimizi belirtmek isteriz. 

Bu duygu ve düşüncelerle, yetkililerin yetkilerini kullanmaya, Sorumluların ise sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.”