1970’li yıllarda izlediği Türk filmlerinin büyüsüne kapılır ve karar verir vermez Urfa’dan İstanbul’a gelir. Bu türkücü genç Haydarpaşa tren garına indiğinde elinde sadece bağlaması ve bavulu vardır.

Urfa'da Sınırın Sıfır Noktasında Moral Konseri Urfa'da Sınırın Sıfır Noktasında Moral Konseri

Ne cepte para ne kalacak bir yer… Parklarda yatıp kalkmaya başlar. Bir gün Urfalı bir hemşerisi ile tanışır ve bir süre onda kalır. Bir gün yanında kaldığı hemşerisinin dükkânının yanındaki evde oturan bir kız görür. Bu kızı izlemeye başlar. Bakışmalar, karşılaşmalar derken ali kıza aşık olur. Ali utandığı için kıza söyleyemiyor ve son çare kıza mektup yazıp ansızın bir gün kıza veriyor mektubu.

Kız bir çocuğa bir mektuba bakıyor ve "sen kimsin ki? Sokak çocuğu gibisin" diyerek mektubu alır almaz orada yırtıp yere atıyor ve dönüp arkasını gidiyor. Ali şaşkın vaziyette orada öylece kalıyor. Oradan geçen ve sokağı temizleyen çöpçülerde mektup parçalarını süpürüp sokağı temizliyorlar. Ali günlerce aşk acısı çekiyor ve bir gün herkesin Erkin Koray'dan duymaya dilemeye alıştı ve sevdiği "Kör olası çöpçüler aşkımı süpürmüşler" şarkısını yazıyor.

Ali Unkapanı'nın yolunu tutuyor. Fakat kimseye şarkıyı dinletemiyor. Bir gün yine Urfalı bir yapımcı, Ali’nin elinden tutuyor ve şansı açılıyor. Ali’yi, Orhan Gencebay ile tanıştırıyor. Orhan Gencebay şarkıyı çok beğeniyor ve Ali’ye bir jest yaparak albüm kaydındaki elektro bağlamayı bizzat kendisi çalarak destek veriyor. Ali ve şarkısı o günden sonra büyük ses getiriyor.

Ali o sevdiği kızın kendisine ettiği hakareti unutmayıp adını "Sokak çocuğu Ali" olarak lanse ediyor. Sonraki albümlerinde Ali’ye vokalistlik yapmak isteyen birçok genç kız birbiriyle yarışıyor. Bu kızlardan ikisi sonradan meşhur olan iki güçlü ses Nükhet Duru ve Esengül.

Ali Toprak’ın yaklaşık 25-30 yıl önce memlekete Urfa’ya dönüş hikayesi de çok ilginç. Bir gün gördüğü rüyanın etkisinde kalır tövbe eder. Kendi deyimi ile şarkıcılık batağından kurtulup memleketi Urfa’ya  geri dönüyor ve halen Urfa’da kendi bestelediği ilahileri seslendirerek yaşamını sürdürüyor. Zaman zaman belediyelerin organizasyonlarında sahne alıyor.