Çiğ köfte söz konusu olduğunda akan sular durur. Özellikle Şanlıurfa'da tadına doyum olmaz.

Aynı zamanda her yörenin de kendine has çiğ köfte yoğuruşu vardır. Birde Maden suyu çiğköfte yoğurumu çiğköftenin çeşitlerine bir yenisi daha ekledi.

Yapılışında maden suyu kullanılan sırrı sadece bir şişe maden suyunda olan çiğ köfteyi sizler de kolayca hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

5 çay bardağı kısırlık bulgur

1 tane maden suyu

1 su bardağı sıcak su (250) ml

1.5 yemek kaşığı domates salças

ı 1 tatlı kaşığı acı biber salçası

 Yarım limon

1 çay bardağı zeytinyağ

Nar ekşisi

Pul biber

 kırmızı toz biber

Tuz

 Kimyon

Karabiber

80 gr isot

2 diş sarımsak

Kandilli Açıkladı Bozova'da Deprem Kandilli Açıkladı Bozova'da Deprem

Hazırlanışı:

Çiğ köfteyi yapmak için ilk olarak bulguru geniş kapın içine alıyoruz. Bulgurun üzerine bir şişe maden suyunu döktükten sonra, iyice karıştırılıyor. Bulgur bu şekilde ıslatılıyor. Sonrasındaysa diğer malzemeleri içine alıp yoğurarak çiğ köftehazırlıyor . Bu şekilde hazırlanan çiğ köftenin çok kısa zamanda kıvamı aldığını ve çok lezzetli olduğunu sizlerle deneyerek göreceksiniz. Son hali verilen ve kapağını alan çiğ köfteyi elinizle sıkarak, tabak içine aldıktan sonra, yanına bol yeşillik ekleyerek ikram edebilirsiniz. Damakları çatlatan lezzeti ve harika görüntüsüyle ağızları sulandıran etsiz çiğ köfteyi, damak tadınıza uygun olarak, bol acılı ya da orta derece acılı olarak hazır edebilirsiniz. Tam bir lezzet bombası yemek tariflerinden bu kolay ve pratik tarifi deneyeceklere Afiyet olsun.