Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şubesi önünde düzenlenen anma etkinliğinde, katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankartlar ve “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” yazılı dövizler taşındı.

Başkan Mehmet Kuş: 15 Temmuz, Örnek Gösterilecek Bir Kahramanlık Destanıdır Başkan Mehmet Kuş: 15 Temmuz, Örnek Gösterilecek Bir Kahramanlık Destanıdır

Anma etkinliği,hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşu ile başladı.

Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şube Sekreteri Mehmet Türkmen, anma etkinliğinde yaptığı konuşmada katliamın 31. yıl dönümünde acı ve öfkelerinin artarak devam ettiğini ifade etti.

Zaman aşımı kararını kabul etmediklerinin altını çizen Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şube Sekreteri Mehmet Türkmen,"Cumhuriyet tarihinin en barbar katliamının üzerinden 31 yıl geçti ve bu sürecin 22 yılında AKP iktidardadır. İktidarlarının ilk gününden beri de katliamcı zihniyetin lehinde taraf olmuştur. Katillerin avukatlığını yapanları milletvekili yaparak işe başlayan AKP, sonunda suçları sabit olan ve hüküm giyen katilleri de affederek serbest bırakmıştır.

Biz Aleviler, ezilenler ve ötekileştirilenler bir kez daha diyoruz ki; katliamın üzerinden 31 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu acıyı ve öfkeyi unutmadık, unutturmayacağız. Adalet talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz ve gerçek sorumluların yargılanması için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Siyasal İslam’ın hayatın her alanını karanlığa boğmaya çalıştığı süreçte bizler asla karanlığa teslim olmayacağız. Anadolu’ya ışık olmaya devam edeceğiz. Alevi Bektaşi Federasyonu ve bileşenleri olarak, 2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı'nın unutulmaması ve unutturulmaması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz” ifadelerini kullandı

Anma etkinliği, “Sivas’ı unutma unutturma” ve “Katiller halka hesap verecek” sloganları ile sona erdi.

Editör: Urfadasin Haber