Şanlıurfalı kasaplar ve vatandaşlar, halkın et alamamasının nedenini “Koyun eti dana etine göre daha ucuz ama kokuyor diye kimse yemiyor” şeklinde açıklayan hemşerileri Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye tepki gösterdi.

Seçim çalışmaları kapsamında Şanlıurfa’nın Bozova ilçesine bağlı Yaylak beldesinde bir mahalle kasabını ziyaret eden CHP Şanlıurfa Milletvekili Adayı Av. Mahmut Tanal, koyun etinin fiyatını sordu. Kasap dükkanı işleten esnaf, koyun etinin kilosunu 240 lira olarak açıkladı. Kuzu ciğer ve kuzu kuşbaşının kilogram fiyatı ise 250 lira şeklinde Tanal’a aktarıldı. Dana ciğer ve dana kuşbaşının kilosunun da 250 lira olduğu belirtildi.

Koyut Eti Olmazsa Olmaz

Bunun üzerine Tanal, “Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘Koyun eti kokuyor’ diyor. E kokuyorsa bu kebabı neden yapıyorlar?” diye sordu. Kasap, Tanal’a “Koyun eti olmazsa olmaz” şeklinde cevap verdi. Tanal, “Koyut etsiz olmaz” derken, kasap da “Olmaz” diyerek Tanal’ı onaydı.

Millet Et Yemesin Diye Söylüyor

Şanlıurfa Bakansız Kaldı, Eski Bakanlar Hatırlandı Şanlıurfa Bakansız Kaldı, Eski Bakanlar Hatırlandı

Kasap dükkânının önündeki bir vatandaş, Kürtçe “(Nureddin Nebati) diyor ki: Millet et yemesin” ifadeleriyle araya girdi.

CHP’li Mahmut Tanal ise kasaba dönerek, “Yani millet et yemesin diye mi öyle yapıyor?”  sorusunu yöneltti. Kasap esnafının “He valla” dediği duyulurken, Tanal da “Allah akıl fikir versin” diyerek Nebati’yi eleştirdi.

Nebati’nin Ağzı Ejder Meyvesine Alıştı

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, saha çalışması gerçekleştirdiği Halfeti ilçesinde de bir kasap esnafına Bakan Nureddin Nebati’nin koyun etiyle ilgili sözlerini sorarak, “Ben anlamadım, ben de Urfalıyım” dedi. Halfeti merkezdeki kasap esnafı, Nebati’yi kastederek, “Onun ağzı ejder meyvesine alıştı ya, koyun eti kokar!” şeklinde tepkisini dile getirdi.