Yeniden aday gösterilen AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün, Erdoğan tarafından da okunan “Ne Karagül, Ne Kırmızıgül, Sadece Beyazgül” sloganı yazılı seçim afişleri tartışılıyor. CHP’li vekil Mahmut Tanal, karagülün dünyada sadece Şanlıurfa Halfeti’de yetiştiğini hatırlatarak, Beyazgül’ün afişle kentin sembolü karagüle olumsuz, kötü anlam yüklediğini belirtti. Tanal, Başkan Beyazgül’e afişleri indirmesi ve özür dilemesi çağrısında bulundu.

Ak Parti Şanlıurfa İl Teşkilatından Başkan Ayhan’a Hayırlı Olsun Ziyareti Ak Parti Şanlıurfa İl Teşkilatından Başkan Ayhan’a Hayırlı Olsun Ziyareti

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, beraberindeki CHP Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Koyuncu ve CHP Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karadağ ile birlikte kent merkezinde saha çalışması yürüttü.

İsmi “Rabia Meydanı” olarak değiştirilen ve Suriyeli sığınmacıların toplanma yeri haline gelen tarihi Topçu Meydanı’nı ziyaret eden Tanal, AKP’nin yeniden aday gösterdiği Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül adına kentin dört bir yanına asılan, geçtiğimiz günlerde partisinin Şanlıurfa mitinginde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da okunan “Ne Karagül, Ne Kırmızıgül, Sadece Beyazgül” sloganı yazılı seçim afişlerine sert tepki gösterdi.

Seçim Afişiyle Halfeti’nin Simgesi Karagül’ü Kötüledi!

Kendine özgü rengi ve kokusunu yetiştiği topraktan alan karagülün, diğer adıyla siyahgülün, dünyada sadece Şanlıurfa'nın “Saklı Cennet” olarak adlandırılan turistik ilçesi Halfeti’de yetiştiğini hatırlatan CHP’li vekil Tanal,  AKP’li Başkan Zeynel Abidin Beyazgül’ün, Halfeti ilçesinin simgesi karagüle olumsuz, kötü, küçük düşürücü anlam yüklediğini belirtti.

Başkan Beyazgül’ü kendi yönettiği şehirden habersiz olmakla suçlayan Tanal, Türk Paten ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescil belgesi verilen Halfeti’ye özgü karagülün tanıtımı yapılması gerekirken, AKP’nin seçim afişlerinde karagülün olumsuz gösterildiğini dile getirdi.

Tanal: O Afişleri İndir Ve Özür Dile!

Tanal, Beyazgül’e Şanlıurfalılardan, Halfeti halkından özür dilemesi ve “Ne Karagül, Ne Kırmızıgül, Sadece Beyazgül” sloganı yazılı tartışmalı afişlerin kaldırılması çağrısında bulundu.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, tarihi Topçu Meydanı’nda asılı afişin önünde şunları söyledi: “Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, beceriksiz yöneticilerle başka slogan üretememiş, karagüle kötü bir anlam, küçük düşürücü bir anlam yükleyerek, Şanlıurfa’mızı ve Halfeti ilçemizi yok saymıştır. Şanlıurfalı, Halfetili kardeşlerim, sizi yok sayanları siz de yok sayın! Bu beceriksiz olan yönetimle bu şehir gerçekten yönetilemiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı, burada karagülün ne anlama geldiğini bilmiyorsa, ülkenin geldiği durum bu, Şanlıurfa’nın geldiği durum bu! Derhal bu pankart buradan indirilmeli! Şanlıurfa Valisi’ne sesleniyorum. Şanlıurfa Emniyetine sesleniyorum. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, sana sesleniyorum. Karagül, dünyada sadece Şanlıurfa Halfeti’de yetişiyor. Lütfen bu pankartı buradan indirin. Şanlıurfa halkından ve Halfeti halkından da derhal özür dileyin.

Milletin parasını da bu şekilde pankartlara harcamayın. Vatandaşın mağduriyetini gidermek için bu paraları harcayın. Artık bu algıya, reklama kardeşim ya!”

Editör: Mehmet Fatih Aslan