Şanlıurfa’da ve bir çok şehrinde özel okullar, artan maliyetleri öne sürerek erkenden tahsil ettikleri yemek ücretine ek ücret talep etmeye başladı. 

Bir veli, "Zaten 11 parça kıyafet için 3 bin 500 lira, kitaplar için 8-9 bin lira ödüyoruz. Bu tarz, sonradan yapılan zam uygulamaları bizi zor durumda bırakıyor" diyerek duruma tepki gösterdi. Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bazı okullar zammı kabul etmeyen velinin çocuğunu kayıt etmiyorlar. Bunlara hakları yok" dedi.
Özel okul ücretlerine bu yıl için getirilen yüzde 36.72’lik artış sınırını az bulan bazı okullar, öğrencilerin velilerinden yemek, kırtasiye, kıyafet ve servis gibi hizmet ve ürünlerden ek ücret talep etmeye başladı. Bazı okullar peşin aldıkları yemek
fiyatını okulların açılmasına sayılı günler kala 2 katına çıkardı. Veliler bu durumda tepki gösterirken Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bazı okullar zammı kabul etmeyen velinin çocuğunu kayıt etmiyorlar. Bunlara hakları yok" dedi.

Özel okulların talep ettiği ek ücretler sosyal medyada da gündem oldu. Bazı veliler ise dertlerini Twitter’dan şöyle anlattı: "- 13 yaşında 8’inci sınıf öğrencisi çocuğum var. İlk kayıt yaptırdığımızda fiyat artışlarının yüzde 10’u geçmeyeceği söylenmişti. Şimdi fahiş fiyat artışında bulundular. Kıyafet, kitap ve yemek ücretlerine yüzde 300 zam yaptılar. Geçen yıl 5 bin TL olan yemek bu yıl 12 bin TL’ye çıkarıldı.

Şanlıurfa’da Uyuşturucuya Yönelik Büyük Operasyon Şanlıurfa’da Uyuşturucuya Yönelik Büyük Operasyon

Özel okullar baktılar sene başında belirledikleri okul ücretleri enflasyona yenik düştü, onlar da bu farkı yemek ve kitaptan çıkaralım dediler.

Maalesef özel okullar fahiş fiyata yemek, kırtasiye ve kıyafet parası alıyorlar. Normal okul ücreti yanında buradan da kazanıyorlar.

4 bin lira olan kitap ücretini ilk önce 8 bin 650 lira olarak açıklayıp 1 hafta sonra 12 bin liraya yükselttiler. Geçen yıl 5-6 bin lira olan servis ücreti bu yıl 14 bin liraya çıkmış. Çocuk burslu olduğu halde okul+yemek+kitap 52 bin lirayı aştı.

O da bir şey mi? Geçen sene 4-5 bin TL olan özel okul yemek ücreti şimdi 13 bin TL oldu.”