Helal ve temiz nimet hurma. Mübarek Ramazan-ı Şerif ayına girdik. Siz değerli okuyucularımıza iftar sofralarının vazgeçilmez helal nimeti hurma hakkında bilgi vereceğiz.

Hurma Allah’ın (C.C.) Kur’an-ı Kerim’de de cennet nimetleri arasında “eşsiz-hurma” (Rahman Suresi, 68) ifadesiyle nitelendirilen bir meyvedir.
Allah’ın (C.C.) Kuran’da övdüğü bu meyvenin pek çok önemli özelliği görülüyor.

Yaratılan en kadim meyvelerden birisi olan hurma, lezzetinin yanı sıra besleyici özelliği nedeniyle de tercih edilen bir meyvedir. Hurma gıda olarak tüketilmesinin yanında ilaç yapımında da kullanılmaktadır.
Hurmanın sahip olduğu bu nimetlere Meryem Suresi’nde dikkat çekilmiştir. “Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: “Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim.” Altından (bir ses) ona seslendi: “Hüzne kapılma, Rabbin senin altında bir ark kılmıştır.” Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin.” Artık, ye, iç, gözün aydın olsun… “ Ayrıca Peygamber Efendimiz (S.A.V) de hurmayı övmüş ve bizzat kendi elleriyle hurma ağacı dikmiştir.

MAGNEZYUM, KALSİYUM VE POTASYUM İÇERMEKTEDİR

Sağlık açısından da oldukça faydalı
Allah’ın (C.C.) biz kullarına bahşettiği helal gıda olan hurmanın bilinen bazı faydaları:
Hurma içerisinde magnezyum, kalsiyum ve potasyum içermektedir. A vitamini açısından da zengin olan bu meyve, aynı zamanda içerisinde kalp sağlığına yararlı mineraller bulunduruyor. O açıdan hurmayı bir meyve ya da şekerleme olarak görmememiz gerekir.

Hurmanın sağlık açısından bilinen diğer faydaları şunlardır:

-Kabızlık başta olmak üzere, hazımsızlık ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.

-Kalp problemlerini çözer, kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

-Emzirme dönemlerinde olan annelere, süt miktarını arttırıcı etkisi vardır.

-Özellikle göz sağlığına karşı etkilidir.

-Vücuttaki kötü huylu kolesterolü düşürür.

- Antioksidan görevi görerek vücudu temizleyem hurma vücut dengesini de sağlar.

-Karaciğerde yağlanma oluşmasını önler, zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

-Hurmanın en önemli faydalarından bir tanesi şüphesiz beyne olan faydasıdır; hafızayı kuvvetlendirir. Hurma, A vitamininin bir türü olan ve tüketildiğine bağırsaklarda Retinal’e dönüşen 15,6 mg β-karoten içermektedir. Son zamanlarda yapılan birçok araştırmada β-karoten’in düzenli olarak tüketilmesinin hafıza kaybını önleyici faydasının olduğunu ortaya çıkmıştır. Beyin hücrelerinde meydana gelen hasarların giderilmesinde ve yaşlılığa bağlı diğer hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.

-Hücre yaşlanmasına karşı korucu etkisiyle cilde iyi gelir, erken yaşlanmayı önler.

-Aç karnına yediğinde bağırsak parazitlerini ve kurtlarını öldürür.

VÜCUTTAKİ ÖDEMLERDEN KURTULMAK İÇİN ŞU TARİFİ YAPIN

İl Sağlık Müdürü Solmaz, Hilvan ve Siverek’teki Sağlık Tesislerini Ziyaret Etti İl Sağlık Müdürü Solmaz, Hilvan ve Siverek’teki Sağlık Tesislerini Ziyaret Etti

-Ödemelerden kurtulmak için ise uzmanlar şu tarifi vermektedir: Gece yatmadan önce 1 bardak suya ,1 adet kuru hurma koyup bekletin. Sabah hem suyu hem hurmayı tüketin. Bağırsak hareketlerinin hızlanmasına ve ödemin atılmasını sağlar.

-Hurma, cildi besler, güneş lekelerini yok eder.
-İçerdiği bol fosfor ve kalsiyum ile kemik hastalarına karşı koruyucu özellik taşır.

-Hurma çekirdeğinden öğütülmüş bir fincan kahvenim; zihin açıcı ve dinlendirici özelliği vardır.

Editör: Urfadasin Haber