Yerel seçimlere yaklaşık 8 ay kala sahaya hızlı bir giriş yapan Rıdvan Söylemez’in, adaylığını resmen ilan etmese de paylaşımları her şeyi söylüyor.  
Uzun zamandır Ankara’da Çevre Orman Derneği Başkanlığını yürüten ve kendine hatırı bir çevre edinen Rıdvan Söylemez, yaklaşık 1 aydır Ceylanpınar’da belediye başkanlığına adaylık için ciddi bir çalışma yürütüyor. Yerel seçimlerde AK Parti’den Ceylanpınar Belediye Başkanı adayı olmak için çalışmalarını kanaat önderlerini, Sivil Toplum Örgütü temsilcilerini ziyaret ediyor, siyasetçilerle yakın dirsek temasını sürdürüyor.

AK Parti MKYK’sındaki Urfalı İsimler Yerini Koruyabilecek Mi?  AK Parti MKYK’sındaki Urfalı İsimler Yerini Koruyabilecek Mi? 

Rıdvan Söylemez bir sosyal medya paylaşımında ise “Ceylanpınar artık, Irkçılık ve Hemşehricilik adı altında siyaset yapanlara geçit vermeyecek. Bizler Halkımızın hakkını yemeye değil, haklarını iade etmeye geleceğiz. ”diyor.

Bu arada 2017 yılında AK Parti Ceylanpınar İlçe Başkanı olarak atandıktan birkaç gün sonra Saadet Partisi üyesi olduğu ortaya çıkan Rıdvan Söylemez görevden alınmış Saadet Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Niyazi Yanmaz, şu açıklamayı yapmıştı;
”Ceylanpınar İlçe teşkilatımızda görev yapan Rıdvan Söylemez bey efendi, bizden habersiz Ak Parti Ceylanpınar İlçe Başkanlığına seçildi. Ak Parti, daha sonra gördüğü lüzum üzerine ilçe başkanlığından lav etti.

Disiplin Kurulumuzu da topluyoruz. Bu arkadaşımızı kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edeceğiz. Doğal ve doğru olanda budur. Her ne kadar da sosyal medyada ifade edilse de disiplin kurulunu toplayacağız. Olay nasıl gelişti, nasıl oldu? Onu disiplin kurulu dinleyecek, ondan sonra sağlıklı bir karar vermeye çalışacağız. Adil ve sağlıklı bir karar vermeye çalışacağız.” 

Öte yandan Rıdvan Söylemez 2017 yılında yapılan bu açıklamadan sonra 2018 yılında Saadet Partisi 27.Dönem Şanlıurfa Milletvekili Adayı gösterildi. Seçimlerden sonra Sadet Partisi’nden de istifa etti. 2019 yılındaki yerel seçimlerde de AK Parti’den Ceylanpınar Belediye Başkanlığına aday adayı oldu. Ancak aday gösterilmedi.
Aslen Mardin Derikli olan Rıdvan Söylemez, 1985 doğumlu ve Batman Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunu.