Sağlık Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdulkadir Yabir, yaptığı açıklamada, doktorluk mesleğinin yaşatmak, nefes olmak olduğunu, İsrailli bir grup doktorun masum insanlara yönelik öldürün çağrısını yapmasının insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirtti.

Urfa’da 5 Araç Trafikten Men Edildi, 43 Sürücüye De Ceza Urfa’da 5 Araç Trafikten Men Edildi, 43 Sürücüye De Ceza

İsrailli bir grup doktorun ‘Gazze'deki hastanelerin bombalanması’ çağrısı, siyonist zihniyetin karanlık emellerini açıkça ortaya koyduğunu ifade eden Yabir, “Doktorluğun bile İsrail toplumunda terörize bir hâl aldığı bu bildiri ile görülmektedir. Her türlü etik ve ahlak yasasını çiğneyen bu tür bildiriler; tıp fakültelerinde, tarih kitaplarında insanlığın ve hekimliğin utanç tabloları olarak anlatılacaktır. Bu çağrı, doktorluk gibi kutsal bir mesleğe sürülen kara lekedir. Bu kara leke vicdanlarda yer bulmayacak ve dünyanın dört bir yanında görev yapan doktorlar tarafından asla kabul görmeyecektir. Filistin’deki masum insanların kanı, İsrailli doktorların ellerine ve beyaz önlüklerine bulaşmıştır.  ‘Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem’ diyen bir milletin mensubu olarak bu vahşiliği asla kabul etmiyoruz. “ dedi.

Hastane, okul demeden bombalamanın, savaş suçuna ortak olmanın, ‘önce zarar verme’ diyen sağlık çalışanlarının kabul edeceği bir tavır olmadığını vurgulayan Yabir, bu insanlık dışı bakış açısı ve barbarca tavır karşısında Dünya Sağlık Örgütü'nü göreve davet etti.

Göz göre göre işlenen savaş suçunun, soykırımın ve vahşetin karşısında durmaya devam edeceklerini belirten Yabir, “Tüm dünyayı, 21. yüzyılda yaşanan bu katliama ‘dur’ demeye bir kez daha çağırıyoruz.” İfadesini kullandı.