Şanlıurfa Barosu yeni yönetimini ve başkanını seçmek için bugün sandık başına gitti. Oy kullanma işlemleri saat 09.30’da başladı. 

Şanlıurfa Barosu’nun her seçiminde aday sayısı artıyor. Geçen yıl pandemiden dolayı seçim tarihi 4 kez ertelenen Şanlıurfa Baro Başkanlığı için 4 aday yarışırken önümüzdeki bugün yapılacak başkanlık seçiminde 6 aday yarışacak.  Yaklaşık bin 600 avukatın oy kullanacağı seçimde 60 avukat da yönetim kurulu için ter dökecek. Seçimde 150 avukat da Denetim ve Disiplin Kurulu üyesi seçilecek.

Haliliye Belediyesi İle Öğrenciler Tarihi Yerinde Öğrendiler         Haliliye Belediyesi İle Öğrenciler Tarihi Yerinde Öğrendiler        

baro seçimi1

Şanlıurfa Barosu seçimlerinde bir önceki dönem aday olan mevcut Baro Başkanı Mehmet Velat İzol, Reşit Tartış, Halil Olgun bugünkü seçimde başkan olmak için nefeslerini bir önceki dönem aday olan Serhat Demiryeri bu kez aday olmadı. Demiryeri, Reşit Tartış’ı destekleyeceğini açıkladı. Diğer üç aday ise Eyüp Sabri Tinaş, Bülent Kurt ve Abdullah Öncel.

Ahmet Tüysüz'ün Baro Başkanı olduğu dönemde, Bülent Kurt yönetim de yer alıyordu. Abdullah Öncel de Velat İzol'dan önce bir dönem baro başkanlığı yapmıştı. Bülent Kurt ile Eyüp Sabri Tinaş baro başkanlığına ilk kez aday oldular.

BİR ÖNCEKİ BARO BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE KİM KAÇ OY ALMIŞTI

Reşit Tartış, Halil Olgun, Mehmet Velat İzol ve Serhat Demiryeri başkanlık için yarıştığı seçimde Mehmet Velat İzol 22 oy farkla başkan seçilmişti. Bir önceki dönemde Şanlıurfa Barosu Başkanlık seçimi için 15 sandıkta 722 oy kullanılmıştı. Oyların 362’sini İzol, 340’ını Halil Olgun, 287’sini Reşit Tartış ve  212’sini de Serhat Demiryeri almıştı.