Şanlıurfa Barosu Başkanlığı Deprem Dayanışma Ve Hukuk Komisyonu Basına ve Kamuoyuna başlıklı yazılı açıklamasında,  06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen deprem ve sonrasındaki artçı sarsıntılar nedeni ile ağır hasar tespiti yapılan ve acil yıkım kararı verilen yapılar arasında yer alan Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde bulunan Stad 3Apartmanı bugün 15:15 saatlerinde yıkılmasını hatırlatarak söz konusu bina hasar tespit çalışmaları sonrası ağır hasarlı ve acil yıkım kararı verilmesine rağmen ilgili kurumlarca yıkımı gerçekleştirilmemiş ve çevresinde gerekli güvenlik önlemleri alınmadığı iddia etti.

Şanlıurfa Barosu Başkanlığı Deprem Dayanışma Ve Hukuk Komisyonu yazılı açıklamasının “Yetkililere Soruyoruz” bölümünde şunları dile getirdi; “ Bahse konu yıkılan bina hakkında acil yıkım kararı olduğu halde: - Yıkılan binanın yanında ve çevresinde ağır hasarlı yapıların olmasına rağmen bu yapıların yıkım çalışmalarına neden başlanmadı? 

Benzer durumda olan ağır hasar tespiti yapılmış acil yıkılması gereken 2700'ü aşkın yapının kontrollü bir şekilde yıkımları halen neden gerçekleşmemiştir. 
Bina çevresi araç ve yaya trafiğine neden kapatılmadı ve vatandaşlarımızın can güvenliği neden sağlanmadı? 

Bu olayda ağır bir şekilde ihmali bulunan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Çevre Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığı Şanlıurfa Il Müdürlüğü yetkilileri hakkında gerekli işlemlerin yapılması için Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurunda bulunup. olayın takipçisi olacağız. 

Şanlıurfa'da Depremde Yıkılan Binalarla İlgili İlk İddianame Hazırlandı Şanlıurfa'da Depremde Yıkılan Binalarla İlgili İlk İddianame Hazırlandı

Gerçekleşen bu olayın yaşadığımız son acı olay olması ve artık benzerlerinin yaşanmaması için idarenin sorumluluğunu yerine getirerek vatandaşlarımızın can güvenliği için gerekli tüm tedbirleri ivedilikle alması yönünde çağrıda bulunuyoruz. “