Hiç şüphesiz Şanlıurfa’da seçmen kazanabilecek adaya yakınlaşır. Yakınlaşırken de kendine yakın olanı tercih eder 

Bu tespiti yerli yerine koyduktan sonra Şanlıurfa’nın dünden buyana en güçlü iki siyasi partisinin DEM Parti ile AK Parti olduğu gerçeğini hatırlatmakta fayda var. DEM Parti Büyükşehirde olmasa da uzun bir aradan sonra ilk kez 5-6 ilçede kazanmaya çok yakın.

Hiç şüphesiz son genel seçimden bu yana ittifaklarda çeşitli değişiklikler oldu. Millet İttifakı tamamıyla dağıldı ve her parti kendi adayını çıkarttı. 

SEÇMENLER İLÇELERDE KENDİ PARTİ ADAYINA BÜYÜKŞEHİRDE İSE TERCİHİNİ FARKLI PARTİDEN YANA YAPMA İHTİMALİ

AK Parti MKYK'sında Şanlıurfa Yenilgisi de Ele Alındı AK Parti MKYK'sında Şanlıurfa Yenilgisi de Ele Alındı

Genel seçimlerde Cumhur İttifakı içinde yer alan Yeniden Refah Partisi ise Şanlıurfa’da kendi adayı Mehmet Kasım Gülpınar’ı büyükşehir adayı gösterdi. 

Kasım Gülpınar’ın Yeniden Refah Partisinden aday gösterilmesiyle Şanlıurfa’da AK Parti içinde dalgalanmalara ve istifalara neden oldu. 
Kasım Gülpınar ile Zeynel Abidin Beyazgül ise hemen hemen aynı seçmen tabanına hitap ediyor.

Her iki adayın da, muhafazakar kimliğinin ağır basması, kendi seçmen tabanlarında bir kopmaya neden olacağa benziyor. Tabi bu kopma kim kimden ne koparırsa.

Muhafazakar seçmenin burada hangi kritere göre karar vereceği önemli görülüyor. Kasım Gülpınar’ın kazanma şansını yakalaması için, gerek AK Parti ve gerekse diğer parti seçmeninden blok oy alabilmesi gerekiyor.

Bu konuda AK Parti’de uzun dönem politika yapmış Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa Büyükşehir adayı Mehmet Kasım Gülpınar’ın AK Parti’den belli bir oranda oy kaymasına neden olabileceği tahmin ediliyor. Bu oy oranları, seçimi de önemli hale getirecek.

Cumhur İttifakının Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zeynel Abidin Beyazgül’ün seçim kampanya çalışmasının afiş, billboard vb. mecralarda neredeyse partisinin ilçe adaylarını gölgede bırakmış durumda. 

Cumhur İttifakının İlçelerde seçim ofisi açılışlarında İlçe adayından çok sahnede Büyükşehir adayı Zeynel Abidin Beyazgül’ün tutulup büyükşehir için oy istenmesinin Beyazgül’e büyük artısı olacak.

Bir bakış açısına göre de AK Parti’nin, ilçe adaylarından daha çok büyükşehir aday kampanyasına yönelmesinin ilçelerdeki kararsız seçmenleri konsolide etmekte sorun yaratacak. 

SEÇİMLERE YENİ SEÇMEN ETKİSİ NE OLACAK?

Bu arada Şanlıurfa’da 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde 125 bin civarında yeni seçmen ilk kez belediye başkanlığı için oy kullanacak . Kasım Gülpınar ile Beyazgül’ün, genç seçmenlerdeki etkisi de seçim sonuçlarını etkileyecektir.

Özetlemek gerekirse, seçim sonucunu, muhafazakar seçmenin, parti gözetmeksizin, hangi adayda karar kılacağına bağlı görülüyor. Zeynel Başkanın iktidar partisinden aday olması onu avantajlı kılan argüman. Kasım Gülpınar ise değişim isteyenlerin avantajını elinde tutuyor. İki muhafazakar seçmen yarışta ipi göğüslemeye çalışırken aradan DEM Partisinin sıyrılmasının hem büyükşehirde hemde 5-6 ilçede aradan sıyrılması sürpriz olmayacağı dile getiriliyor.
 

Editör: Urfadasin Haber