Şanlıurfa Şehir Hastanesi’nin tamamlanması için konuyu sürekli gündemde tutan ve mücadele eden CHP’li Aydınlık, hazırlamış olduğu yazılı soru önergesinde Şanlıurfa Şehir Hastanesi’nde sismik izolatör kullanıp kullanılmayacağını da sordu?

HASTANELERİN DURUMU NE?

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, konuyla alakalı yapmış olduğu açıklamada “çok ciddi bir felaketle karşı karşıya kaldık ve gördük ki deprem sonrası en önemli konulardan birisi de sağlık hizmetleri. Bu nedenle bu konuda yapılan çalışmaları Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya sorduk; deprem bölgesinde yıkılan hastaneleri, aile sağlığı merkezlerini, ağır hasar alanları sorduk.

Maalesef ülkemiz genel olarak deprem bölgesinde yer alan bir ülke, uzmanların dediği gibi ne zaman ve nerede deprem olacağını bilemiyoruz, her an, her yerde olabilir. Bu sebeple Türkiye genelinde de sağlık kuruluşlarının depreme dayanıklılık testlerinin yapılıp yapılmadığını da sorduk” dedi.

SORUMLULARDAN HESAP SORULUYOR MU?

Her Baş Dönmesi Vertigo Olmayabilir! Her Baş Dönmesi Vertigo Olmayabilir!

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde birçok hastane ve aile sağlığı merkezinin yıkıldığını belirten Aziz Aydınlık, “meydana gelen depremlerde ne yazık ki birçok devlet hastanesi, özel hastane ve aile sağlığı merkezleri yerle bir oldu. Bu konu çok çok önemli, bu tür acil durumlarda en fazla ihtiyacımız olan şey sağlık kuruluşları. Bu sebeple yıkılan ya da ağır hasar alan bu sağlık kuruluşlarını yapanlardan hesap soruluyor mu merak ediyorum. Sorumluluğu olan herkes yargılanmalı ve cezasını almalı” diyerek iktidarı uyardı.

DOKTOR EKSİKLİĞİ 1 SANİYE KAYBEDİLMEDEN HALLEDİLMELİ

Özellikle Şanlıurfa’da yaşanan uzman doktor eksikliğinin bir an önce giderilmesini isteyen Vekil Aydınlık, “bu depremler bize birçok şey öğretti, gerçeklerle yüz yüze geldik. Ben şahsen bırakın vekilliği bir Urfalı olarak her fırsatta uzman doktor eksikliğini dile getirdim. Bugün bir kez daha gördük ki deprem sonrası her alanda uzman doktor ihtiyacını bir kez daha hissettik. Artık vakit kaybedilmemeli, vatandaşlarımızı başka illere gitmek zorunda bırakmamalıyız” diyerek sözlerini noktaladı.