İlk kez yüzde 100 doluluk oranına 2014 yılında ulaşan Şanlıurfa’da Teknokent, Üniversite-Sanayi iş birliğini artıracak TÜBİTAK-TEYDEB projeleri sayısında geçmiş yıllara oranla başvuru sayısında 3 kat, kabul sayısında 5 kat artış sağladı.

HAVELSAN Yazılım Merkezinin de açıldığı Şanlıurfa Teknokent'te, Ulusal ve Uluslararası Ar-Ge firmaları da yer almaya başladığı bildirildi.

Savunma Sanayi firmalarının Şanlıurfa’da yer alması hususunda yakın görüşmelere devam edildiğine yer verilen açıklanan Şanlıurfa Teknokent'in raporunda, Teknoloji Transfer Ofisi'nin (TTO) ilk defa güçlü bir kadroya kavuştuğu aktarıldı.

TTO bünyesinde Üniversite-Sanayi işbirliği (ÜSİM), Proje Ofisi ve Girişimcilik koordinatörlüklerinin kurulduğu ve faaliyetlere başladığının aktarıldığı Şanlıurfa Teknokent'in 1 yıllık faliyet raporunda şu ifadelere yer verildi; "Zarar eden Teknokent için mali açıdan önemli politikalar oluşturuldu, geçmişte birikmiş alacaklarımız önemli oranda tahsil edildi. 

Milli Teknoloji Hamlesine yönelik ilk defa Teknofest Koordinatörlüğü kuruldu. Nitelikli Teknofest projelerinin başvuruları sağlandı ayrıca Girişimcilik ve Teknofest kulüplerinin faaliyetleri için koordinasyonlar sağlanıyor. 

Kira tahsilat oran ve yüzdesi yüzde 20’den yüzde 80’ne yükseltildi. 

Teknokent’in zarar etmemesi, böylece asli yapması gereken hizmet ve faaliyetlerinin sürdürülebilir olması adına mali açıdan disiplinli, köklü değişiklikler yapıldı.

Şanlıurfa Teknokent, Girişimcilik Ekosistemine Yeni Adaylar Kazandırdı Şanlıurfa Teknokent, Girişimcilik Ekosistemine Yeni Adaylar Kazandırdı

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) Ar-Ge merkezi sayısının artırılmasına yönelik ön çalışmalar yapılıyor."

Editör: Urfadasin Haber