UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Şanlıurfa'nın Harran ilçesi, balçıktan yapılan kubbeli evleri turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Dışı balçıkla içi ise yumurta akı, toprak, saman ve gül yağı karışımı ile elde edilen karışımla sıvanan evler, yazın serin kışın ise sıcak kalması özelliği ile ziyaretçilerini şaşkına çeviriyor. Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, yerli yabancı tüm turistleri, ilginç görüntüsünün yanı sıra çarpıcı özellikleri ile dikkat çeken kümbet evleri görmeye davet etti.

Şanlıurfa’dan giden üniversite öğrencileri Diyarbakır'da ağırlandı Şanlıurfa’dan giden üniversite öğrencileri Diyarbakır'da ağırlandı

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak sosyal medya hesabı X 'te yaptığı paylaşımda " Mimarisiyle Dikkat Çeken Harran Evleri…

Harran'ın konik kubbeli evleri, bölgenin en çarpıcı mimari örneklerinden biridir. Harran ilçe merkezinde yer alan konik kubbeli evler,  sıcak iklime uygun teknik ve tamamen doğal malzemeyle inşa edilmiştir. 

Tuğla ile örülü kubbe, çamur ve samanın karışımı doğal malzemelerle iç ve dıştan sıvalı yapısı ile bu evler yazları serin, kışları ise sıcak bir ortam sunmaktadır.

Harran evlerinin tarihi, düz damlı evler kadar eski bir geçmişe sahiptir. M.Ö. 6’ncı bine kadar uzandığı düşünülen bu kubbeli yapılara benzer örnekler, farklı bölgelerde günümüze kadar ulaşmıştır. 

Tarihsel gizemleri keşfetmek istiyorsanız ara tatilde Harran sizi bekliyor…" ifadelerini kullandı.

Editör: Urfadasin Haber