Şanlıurfa 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada yapı sahibi M.K. ve proje mühendisi H.Y. hakkında "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan hapis cezası verildi.

Büyükşehir Belediyesinden Zabıta ve Esnaf Kavgasına İlişkin Açıklama Büyükşehir Belediyesinden Zabıta ve Esnaf Kavgasına İlişkin Açıklama

Kararın ardından gerekçeli karar açıklandı

36 sayfalık kararda, tutuklu sanıklar ve depremde hayatını kaybedenlerin yakınları ile tanıkların soruşturma ve dava aşamasındaki ifadeleri yer aldı..

Bilirkişi raporunun da bulunduğu gerekçeli kararda, 1993 yılında yapı ruhsatı alınan apartmana 2007 yılında alınan izinle 3 daire daha ilave edilerek daire sayısının 15'e çıkarıldığının tespit edildiği belirtildi.

Apartmanın hem yapıldığı tarihte hem de ekleme yapıldığı dönemde mevzuata uygun yapılmadığı vurgulanan gerekçeli kararda, şunlar kaydedildi:

"Yapının, fen ve teknik düzenlemelere uygun şekilde imal edilmediği anlaşılmıştır. Betonarme projede öngörülen C20 sınıfını sağlamadığı dolayısıyla meydana gelen ölümler ve yaralanmaların nedenlerinin 2007 yılında yapıya eklenen katlara bağlı olarak düzenlenen ruhsata ait statik projesinde kusur olduğu belirlenmiştir. Projede belirtilen beton sınıfının olay mahallindeki betonla uyuşmaması, beton dayanımının C20 olmaması ve beton karot dayanımının binanın statik tasarımından esas alınan beton dayanımından önemli miktarda düşük olduğu tespit edilmiştir. Binanın yapı sahibi M.K. ile proje mühendisi H.Y'nin yıkılan binada sorumluluklarının bulunduğu, gerek bina yaptırılırken gerekse de sonradan kat ilavesi yapılırken yapımından sorumlu olduğu halde binanın yapım tarihlerinde yürürlükte bulunan mevzuata uygun bir inşaat yaptırmadığı anlaşılmıştır. Kaya Apartmanı'nı mevzuata ve bilimsel gerçeklere aykırı olarak 1993'te inşa edildiği ve 2007 yılında binada mevzuata uygun olmayacak şekilde değişiklik yapıldığı, binanın imalatında ve denetiminde gerekli dikkat ve özenin gösterilmediği nedeniyle iki sanığın asli kusurlu olduğu anlaşılmıştır. Sanıkların görevlerini yerine getirmemeleri nedeniyle asli kusurlu olduğundan ayrı ayrı cezalandırılmaları yoluna gidilmiştir."

Mahkeme heyeti, karar duruşmasında iki sanığın "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 16 yıl 3'er ay hapisle cezalandırılmasına hükmetmişti.

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerde yıkılan Kaya Apartmanı'nda 16 kişi hayatını kaybetmiş, 9 kişi de yaralanmıştı.

Editör: Mehmet Fatih Aslan