Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 2017 yılında, atıkları kontrol altına almak ve gelecek nesillere daha temiz, daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına hayata geçirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde uygulamaya konulan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında eğitimler devam ediyor.

Şanlıurfa Valiliğinden Silahlı Kutlama Yapmayın Uyarısı Şanlıurfa Valiliğinden Silahlı Kutlama Yapmayın Uyarısı

Bu kapsamda Eyyübiye GAP MTAL Konferans Salonu’nda, Vali Salih Ayhan’nın Eşi Zeynep Akkiraz Ayhan’ın katılımıyla 300 kız öğrenciye sıfır atık projesi hakkında bilgi verildi.WhatsApp Image 2023-03-30 at 15.32.06

Programda konuşan Vali Ayhan’nın Eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, insanların ülke sınırlarıyla ayrılmış farklı coğrafyalarda yaşamalarına rağmen aynı gökyüzü altında olduğunu, bu gökyüzü altında maruz kaldığı bütün olumsuz hadiselerin tüm dünya insanlığını etkilediğini söyledi.

İnsanların dünyanın sahibi olmadığını vurgulayan Ayhan, “Dünya, üzerinde yaşayan milyarlarca insana aittir. Dünya, bizden sonra yaşayacak olan evlatlarımızındır. Doğamıza ve dünyamıza, bizden sonraki nesillere teslim edilecek bir emanet gözüyle bakmalı ve bu anlayışla yaşamlarımızı idame ettirmeliyiz.” dedi.

Proje hakkında öğrencilere bilgiler veren Ayhan, şöyle devam etti:

“Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde başlatılan “Sıfır Atık” projesine bizler de elimizden gelen her türlü desteği sunuyoruz.  Aklımıza gelen her türlü detayda, sıfır atık anlayışıyla hareket etmemiz gerekmekte. 11-14 yaş arasında kız çocuklarımızda başlayan ve menopoza kadar devam eden menstrüasyon yani diğer isimleriyle regl ya da adet döngüsünde kullanılan hijyenik pedlerin de bu sürece dahil edilmesi gerekiyor. Evlatlarımızın hijyenik ve ekolojik pedlere ulaşımını kolaylaştırmak, aynı zamanda bu konuda bilinçlenmelerini sağlamak adına bizler, işte bu projeyi yürütüyoruz. Biz bu projemizle tabiri caizse bir taşla 3 kuş vurmayı amaçlıyoruz. Birinci amacımız; öncelikle kırsaldaki kız çocuklarımızın bu özel dönemlerinde pede ulaşamadığı için okula devam edememesinin önüne geçmektir. İkinci amacımız; plastik ve kimyasallardan üretilen normal pedlerin doğayı kirletmesinin önüne geçmektir. Üçüncü amacımız ise; doğal maddelerden üretilen ve sağlığa hiçbir zararı olmayan geri dönüştürülen bu pedlerin kullanımı ile çocuklarımızın sağlığını daha da güvence altına almaktır. Araştırmalara göre; her 10 kız çocuğundan biri bu özel döneminde pede ulaşamama, yadırganma ve utanç hissi durumu nedeniyle okula devam edememektedir. Her ay yaşadığımız bu süreç ayıp, saklanması gereken ya da utanılması gereken bir süreç değildir. Evlatlarımızın taşıdıkları çeşitli duygusal engelleri de yapacağımız eğitimlerle rehabilite etmeyi hedefliyoruz. Biyolojik yapımızdan ötürü her ay kullanmak zorunda olduğumuz hijyenik pedlere maddi yetersizliklerden ötürü ulaşamayan kız çocuklarımıza, bu öz bakım ürünlerini ulaştırmak istiyoruz. Aynı zamanda evlatlarımızın kişisel hijyenlerini destekleyecek eğitimler vermek, onların hayatlarında bir değişim yaratmak istiyoruz. Her ay yaşadığımız bu süreç ayıp, saklanması gereken ya da utanılması gereken bir süreç değildir. Evlatlarımızın taşıdıkları çeşitli duygusal engelleri de bu eğitimlerde yok etmek istiyoruz.  Bugün, bu amaçlarla sizlere dağıtacağımız hijyenik pedler aynı zamanda ekolojik şekilde üretildiği için doğaya zarar vermemektedir. Kimyasal veya plastik ham maddeler içermemektedir. Geri dönüşümü kolay olan bu pedlerle hem doğamızı korumayı hem de kadın bedeni ile dost olan ekolojik bir yaşamı mümkün kılmayı hedefliyoruz. Doğamızın korunması adına her türlü detay, oldukça önemlidir”WhatsApp Image 2023-03-30 at 15.32.07

Psikolog Halise Akdemir’in ergenlik döneminde bedensel, duyuşşal, zihinsel gelişim hakkında sunumu; Ebe Ayşegül Gökmen’in ergenlik döneminde hijyen eğitimi sunumu, Çevre Mühendisi Serhat Turgut’un sıfır atık konusundaki sunumların ardından, 300 kız öğrencimize ekolojik ve hijyenik ped dağıtımıyla program sona erdi.