Şanlıurfa'da bozkır alana kurulan fotokapanlara, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan çizgili sırtlan ailece görüntüleri yansıdı.

Doğa Korumu ve Milli Parklar (DKMP) Şanlurfa Şube Müdürlüğü ekiplerinin kentte yaban hayatı koruma, kontrol ve biyolojik çeşitlilik takibi çalışmaları devam ediyor.

Bu kapsamda ekipler, yaban hayatının yoğun olduğu alanlara fotokapanlar yerleştirdi. Bu sayede, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan çizgili sırtlanlar, doğal yaşam alanlarında görüntüledi.DKMP Şanlıurfa Şubesi Müdürlüğü, fotokapana yansıyan çizgili sırtlan görüntülerini, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü,sosyal medya hesabından"Çizgili sırtlan (Hyaena hyaena) ailesinin tamamını kayda aldık galiba Yaşat-Koru-Sev" notuyla paylaştı.

Görüntülerde sürü halinde görülen Çizgili Sırtlanların, zaman zaman dikkatlerini çeken fotokapana yaklaşıp kokladıkları görülüyor.

Bu arada Çizgili sırtlanlar, Türkiye‘de özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nde ve Doğu Anadolu Bölgesi‘nin bazı kısımlarında gözlemlenebiliyor ancak bu gözlemler oldukça seyrek ve genellikle sınırın diğer tarafındaki daha geniş popülasyonların bir parçası olarak kabul ediliyor. 

Şanlıurfa'da Otomobil ile Motosiklet Çarpıştı: 1 Ölü, 1 Yaralı Şanlıurfa'da Otomobil ile Motosiklet Çarpıştı: 1 Ölü, 1 Yaralı

Editör: Urfadasin Haber