Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki yıkıcı deprem nedeniyle 45 binden fazla insan hayatını kaybederken, birçok bina da hafif ve ağır hasar gördü. 

351 Şanlıurfalının öldüğü depremde evleri yıkılan ve hasarlı olan aileler, sağlam evlere taşınıyor. Ev bulmakta zorluk çeken vatandaşlar, fahiş kira artışları ve nakliye ücretleriyle zor durumda kalıyor.

En Düşük Emekli Maaşın 7 Bin 500 Lira Olmasına Urfalılar Ne Dedi? En Düşük Emekli Maaşın 7 Bin 500 Lira Olmasına Urfalılar Ne Dedi?

Bazı ev sahibi ve emlakçıların 5 ila 13 bin lira arasında kira, 6 ile 1 yıllık da depozito istemesi üzerine Şanlıurfa Valiliği harekete geçti. Valilik, mağdur edilen vatandaşların 175 telefon hattını araması durumunda kira artışı yapan veya evinden kiracıyı çıkaran ev sahibine cezai işlemin yan sıra evlerinin 2 yıl boyunca mühürleneceğini duyurdu.

Bu kapsamda Şanlıurfa Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde bugün denetlenen 12 emlak ofisi, 2 nakliye firması ve 1 market işletmesine 61 bin lira para cezası kesildi.

Şanlıurfa'da daha önce de 36 emlakçı denetlenmiş 21 emlakçıya fahiş kira artışı yaptığı gerekçesiyle idari para cezası uygulanmıştı.