İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları cuma namazı sonrası Şanlıurfa’da Dergah Camii önünde namaz sonrası sivil toplum kuruluşlarının öncülük ettiği eylemde Filistinli çocuklar unutulmadı.

“Gazze’de çocuklar okulda değil ya enkazda ya mezarda” yazılı pankart açılan eylemde Gazze’de ölen çocuklar için gökyüzüne balon bırakıldı, oturma eylemi yapıldı.

gazzelli çocuklar için miting

Karaköprü'de Okuma Evlerine Gençlerden Yoğun İlgi Karaköprü'de Okuma Evlerine Gençlerden Yoğun İlgi

Filistin’de okulda olması gereken çocukların, savaşın ortasında kaldığını kimin şehit kiminin de enkaz altında olduğu için okula gidemediklerini düzenlediği Filistin’e destek mitinginde haykıran Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şubesi, Gazzeli çocuklar için gökyüzüne balon bıraktı, kalem dağıttı.

GAZZE’DE ÇOCUKLAR OKULDA DEĞİL YA MEZARDA YADA ENKAZDA 

Çocukçuların gökyüzüne baktığına uçurma görmesi gerekirken okulda ellerinde kalem tutması gerekirken yaşadıkları insanlık dışı saldırılarla katledildiğinin aktarıldığı eylemde konuşan Eğitim Bir Sen Şanlıurfa 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Coşkun, “25 günde 3 bini çocuk 8 bin insan öldürüldü. 18 bin insan yaralandı. 600 binin üzerinde insan yerinden edildi. 

Bu saldırılar sonrasında Gazze Eğitim Bakanlığının eğitim döneminin çocukların çoğunun şehit olması sebebiyle sona erdiğini duyurması eğitimciler olarak yüreklerimizi dağladı. 

Bakmaya kıyamadığımız, eline diken batsa canımızın yandığı yavrularımızı, bebelerimizi toplu mezarlara dönüşen enkazlar altında, bedenleri parçalanmış şekilde kucağımıza verseler sessiz mi kalacaktık. Çocuklar uyurken sessiz kalınır dostlar, ölürken sessiz kalınmaz.” dedi.
Balıklıgöl’de gerçekleşen Filistin’e destek mitingine Şanlıurfa’daki STK’ların çoğunluğu destek verdi.