31 Mart'ta yapılacak mahalli seçimlere sayılı günler kaldı. Seçimle ilgili bilinmesi gereke bazı bilgiler de ortaya çıktı. İşte seçime dair detaylar:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 49 aday yarışacak, bu adaylardan 22'si siyasi parti, 27'si ise bağımsız olarak seçime katılacak. Gaziantep ve Malatya da en fazla adayın yarışacağı diğer belediyeler arasında yer alıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ise 19'u siyasi parti, 5'i bağımsız olmak üzere 24 aday yarışacak.

Balıklıgöl'de Balıklara Atılan Yeme Yüzde 100 Zam Geldi Balıklıgöl'de Balıklara Atılan Yeme Yüzde 100 Zam Geldi

Seçim Yasakları 21 Mart'ta Başlayacak

Seçim sürecindeki önemli tarihlerden biri olan 21 Mart'ta propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları başlayacak. Propaganda süresi 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de sona erecek ve seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59'da sona erecek. Bu süre zarfında siyasi partiler ve bağımsız adaylar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet siteleri üzerinden sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecekler. Ayrıca, açık yerlerde toplu olarak yapılan sözlü propagandalar da belirli kurallara tabi olacak.

32 İlde Oy Verme İşlemi Öne Çekildi

31 Mart Pazar günü gerçekleşecek olan yerel seçimlerde oy verme saatleri belirlendi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimin mart ayında yapılacak olması ve mevsim şartları ile güneşin batış saatini göz önünde bulundurarak oy verme saatlerini doğudaki 32 ilde 07.00-16.00, diğer illerde 08.00-17.00 olarak belirledi.

Bu doğrultuda, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te, ayrıca bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak.

Diğer illerde ise oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Bu düzenlemelerle seçmenler, belirlenen saat aralıklarında sandık başına giderek oy kullanabilecekler.

Editör: Mehmet Fatih Aslan