Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi önünde yapılan açıklamaya sendika üyeleri ve sağlık çalışanları katıldı. Açıklamayı grup adına Hep-Sen Güneydoğu Bölge Başkan Yardımcısı İsmail Demir okudu.

İsmail Demir yaptığı açıklamada şunları söyledi;  Değerli Kamu Emekçileri, Sahanın hareketi, hepimizin sendikası HEP-SEN olarak, bu danışıklı dövüş tiyatrosuna karşı, kamu emekçisinin, eğitimin, nitelikli işin değersizleştirildiği sisteme karşı yine sahalardayız.

Bir Ayda 2 Kişinin Kuduzdan Öldüğü Urfa'da,Dünya Kuduz Günü Etkinliği Bir Ayda 2 Kişinin Kuduzdan Öldüğü Urfa'da,Dünya Kuduz Günü Etkinliği

Yönetim kurulumuzun kararıyla, bugün, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu ve Genel Sağlık İş’in de katılımı ile, 81 ilimizde iş bıraktık. Peki size soruyoruz, neyi konuşalım?

Komik %17,55 zam oranını mı? Emekliliğe yansımayacak, yürürlük tarihinin 15 Temmuz olması nedeniyle 3750TL kayıp yaşatacak, taban ve sabit ek ödemeye yansımayacak 8 BİN TL seyyanen zammı mı? İşçi aylık 10 BİN TL geriye dönük ödeme alırken, memurun yanlızca 1400TL alacak olmasını mı?

Zam ve oranlar konusunda aynı tiyatroların her sene tekrar edişini mi? Tehditle, baskıyla üye yapıp, ayda üç kuruşa sizi tutmaya çalışan, o kadar üyeye rağmen net bir şekilde talep ettikleri maaşı dahi söyleyemeyen sistem sendikalarını mı? Bu oluşumlara ve aynı zihniyetin eserleri besleme yeni oluşumlara kananları mı?

Haykıracağımız her şeyi zaten biliyorsunuz! En düşük devlet memuru maaşının 35 BİN TL üzerinde olmasını, eğitim ve yapılan işin niteliğine göre adil bir skalanın belirlenmesini, 6 aylık “sözde” enflasyon farkı uygulamasına son verilerek, aylık bazda güncelleme yapılmasını, tüm sağlık profesyonelleri için emekliliğe yansıyacak tek kalemde maaş isteğimizi ve daha birçok özlük hakkı talebimizi defalarca, detaylı şekilde her platformda yayınladık, dile getirdik.

Artık konuşma zamanımız bitti, biz savaşacağız, siz de destek vereceksiniz! Etkili sendikacılık isteyip, bunu meydanlarda hakkıyla yapanlara destek olmayacaksanız, biz gücümüzü sizden değil de nereden alacağız? Eleştirdiğiniz yancı sendikacılıktan mı? Bir yere varmayan, varamayacak olan kooperatifçi sendikacılıktan mı? Besleme sendikacılıktan mı?

Tarafsızlar, sendikasızlar, somut hiçbir katkı sunmayıp her fırsatta birleşin, iş bırakın deyip; yapılanları görmeyen, fedakarlığı görmeyen, sendikacılık nedir bilmeyen medya rantçısı fenomenler! Neredesiniz? Gençler, mesleğinizin ilk adımlarındasınız, neredesiniz? Yıllardır, bu işi birileri düzgün yapsa da destek versek diyen meslek büyüklerimiz, neredesiniz? Bıkmadınız mı örselenmekten, aynı yöntemlere güvenmekten? Bıkmadınız mı korkmaktan?

Zaman, susma zamanı, tarafsızlık zamanı değildir. And olsun, zaman, uyanış zamanıdır. Zaman, memurun yoksulluğa itildiği ve değersizleştirildiği, bu köhne zihniyete, bu etkisiz sendikacılığa son verme zamanıdır.

Tüm kamu emekçilerini, kendilerini bu maaşlara ve haklara layık gören sendikalardan, onların küçük yavrularından istifa etmeye davet ediyoruz. Müsaade edin; kara tablonun faturasını hepimize kesen torpilcileri, rantçıları, emeğimize ihanet edenlerin tamamını temizleyelim, emeğinizin hakkı için, bizi bu yolda yalnızlığa terk etmeyin!"