Eyyübiye Türk – Kuveyt Kardeşlik İmam Hatip Okulunda, TEMA Vakfı Şanlıurfa İl Temsilciliği ve Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü İşbirliği ile Dünya Su Günü Etkinliği Kapsamında konferans gerçekleştirildi.

TEMA Vakfı Şanlıurfa İl Temsilcisi Prof. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, konferansta yaptığı konuşmada, 22 Mart 2022 Günü vermek istediğimiz Konferansı geçen yaşanan Sel Felaketi nedeniyle bu gün vermek zorunda kaldıklarını söyledi.

Şanlıurfa’da Asayiş Uygulamasında Silah Ve Uyuşturucu Ele Geçirildi: 11 Gözaltı Şanlıurfa’da Asayiş Uygulamasında Silah Ve Uyuşturucu Ele Geçirildi: 11 Gözaltı

Suyun önemine değinen Öztürkmen, “Ekonominin tarımla orantılı olduğu gerçeğini gördüğümüz günümüzde halen toprak ve su kaynaklarının kontrolsüz kullanılması geleceğe verilen en büyük zarardır. Unutulmamalıdır ki doğa bize atalarımızdan geleceğimiz çocuklarımıza emanettir. Bunu unutmamalı ve su tasarrufuna önem vermediğimiz takdirde geleceğimizin değişen iklim koşullarıyla daha da kötüleşebileceği mümkündür.” dedi.

Türkiye’nin su miktarı hakkında bilgiler verin Öztürkmen, şöyle konuştu:

Ülkemize gelecek olursak, yılda ortalama yağış kaynaklı 643 mm ile yıllık yağış miktarı 501 milyar m3/yıl, Kullanılabilir Yüzey suyu: 98 milyar m3/yıl, Yer Altı Su Potansiyeli: 14 milyar m3/yıl ve Kullanabilir Toplam Su Potansiyelimiz 112 milyar m3/yıl dır. Bu suyun %74’ü tarım, % 11’i sanayi ve %15’i içme - kullanma suyu olarak kullanılıyor. Tarım sektöründen sağlanacak %1 lik tasarruf, Sanayi sektöründe %6.6 ya İçme ve kullanmada ise %4.9 a karşılık geliyor. O yüzden Su tasarrufu her alanda olmalı ve en fazla tarımda yapılmalıdır!!!

Dünyayı, Ülkemizi ve İlimizi çok seviyoruz ama gittikçe azalan su–toprak potansiyelimiz konusunda hiçbir şey yapmıyoruz.

Bunun hesabını ve bedelini 1 kaç dakika içimizden düşünelim mi?” dedi