Türkiye’nin en fazla fıstık üretimine sahip Şanlıurfa’da üreticiler fıstık fiyatının, çekirdek fiyatından ucuza gitmesine feryat ederken çığlıklarını duyan yok

Birçok ürüne ve girdi fiyatlara yüzde 100’den hatta yüzde 500’le kadar zam gelirken fıstık fiyatlarına yüzde 20 bile zam gelmemesine üreticiler bir anlam veremiyor.
Bu arada Şanlıurfa Ticaret Merkezinde(ŞUTİM)  eskiden fıstık satıcılarının önü tıka basa Fıstık Çuvallarıyla doluyken şimdilerde dükkân önlerinin bomboş olması dikkat çekiyor. 

GİRDİ FİYATLARI UÇTU ÜRÜN FİYATLARI YERİNDE SAYDI

Şanlıurfalı fıstık üreticisi çiftçiler,  5 ton fıstıkla artık hiç bir şeyin gelmediğini üreticinin kan ağladığını söylüyor. Fıstık bahçelerinde çiftin sürülemez hale geldiğini anlatan çiftçiler,  geçen sene dönümü 15 TL ye sürdüklerini, bu sene ise 70 TL, geçen sene gübrenin tonunu 1500 TL’ye aldıklarını şimdi ise bu rakamın 12 bin TL olduğunu dile getiriyor.

FISTIK ÜRETİCİSİNİN ÇIĞLIĞINI DUYAN YOK

Urfadasın haber sitesi editörlerine konuşan Şanlıurfalı fıstık üreticisi çiftçisi Yusuf Kaya,  içinde bulundukları duruma adeta isyan ediyor.  Artık tarlaya gidip fıstık ağaçlarına bakım yapamaz hale geldiklerini ifade eden Yusuf Kaya şunları dile getirdi; 

Gözden kaçırmayın

Urfa’ya Yaklaştı! Gaziantep'te Test Sürüşleri Başladı Urfa’ya Yaklaştı! Gaziantep'te Test Sürüşleri Başladı

 “Düşüne biliyor musunuz;  Gübreye yüzde 300, işçiye yüzde 100, çift sürmeye yüzde 350, baklavaya yüzde 200, Kahve yüzde 200, Çaya yüzde 250, Konuta yüzde 400, otomobile yüzde 500 zam gelirken fıstığa yüzde 20 bile zam gelmedi.

FISTIK FİYATI ÇEKİRDEKTEN UCUZ OLDU

 Fıstık, kabak çekirdeği, et, çay, kahve, yağ, baklava, fındık gibi daha bir çok ürünün altında eziliyor. Oysa, Antep, Urfa, Nizip, Birecik, Bozova, Suruç ve Siirt gibi illerde ve bu illerin ilçelerinde fıstıktan ekmek yiyen 2 milyon çiftçi kardeşimiz var. Her aileyi 4 kişiden hesaplasınız bile 2 milyon çiftçi 8 milyona çıkar. Bu kadar nüfus fıstıktan geçimini sağlıyor. Ama şu sıralar Fıstık üreticisinin feryadını duyan yok.

İKİ YIL ÖNCE HANGİ ÜRÜN NE KADAR ARTTI, FISTIK FİYATI NE OLDU?

Daha 2 yıl öncesine kadar yani 2019’da;  Fıstık 57-63 TL ye kadar satılırken Çekirdek 20 TL, Yağ 35 TL, Kahve 30 TL, Çay 60 TL, Et 40 TL, en kaliteli Baklava 60 TL’idi. Bunun gibi sayamadığım bir sürü ürün fıstığın altında yada başa baştı.  Ama bu saydıklarımın hepsinin fiyatı Fıstığın fiyatını açık ara solladı. Çekirdek de dahil olmak üzere her şey şuan 80 TL ve üzeri fiyata ulaştı. Ancak Fıstığın fiyatı halen 70-75 TL arasında satılmaktadır.”