Şanlıurfa Birecikli olan Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Kültür Turizm Bakanlığı'na çekildi.

 Şanlıurfalı Dr. Zekeriya Bingöl’ün bakanlığa çekilmesinin ardından yerine Muğla İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Filiz Karaağaç atandı.

İddiaya göre Dr. Zekeriya Bingöl,  geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un turizm müşavirleri ve il kültür turizm müdürleri ile yaptığı toplantıda eleştirilerin odağına oturdu. Muğla’da belediye belgeli tesislerin Bakanlığa bağlanması sürecinin yavaş ilerlemesinin faturası Şanlıurfalı Dr. Zekeriya Bingöl’e kesildi.

Toplantıda Şanlıurfalı Dr. Zekeriya Bingöl’ün “Yeterli personelim yok. Bana personel ataması yapın dediği “ ileri sürüldü. Bunun üzerine büyüyen krizin ardından Şanlıurfalı Dr. Zekeriya Bingöl’ün Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevinden bakanlığa çekildiği iddia edildi.

DR. ZEKERİYA BİNGÖL KİMDİR? 

1967 Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Almanya’da, liseyi ise İstanbul Kabataş Erkek Lisesi ve Birecik Lisesi'nde okudu. 1989 yılında Çukurova Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Alman Dili ve Eğitimi Bölümünden mezun oldu. 1998 yılında Sakarya Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans eğitimini, 2017 yılında da Azerbaycan Turizm ve Menecment Üniversitesi'nde doktora eğitimini tamamladı.

Bingöl, 1984-1990 yılları arasında, turizm sektörünün farklı alanlarında çalıştı ve yöneticilik yaptı. 1991-1993 yılları arasında Turizm Bakanlığı bünyesinde uzman olarak görev aldı. Bakanlıkta ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) ile Turizm alanında, Önbüro ve Dil Teknikleri konusunda hazırlanan eserlere katkı sağladı.

1993 yılında Sakarya Üniversitesi'nde Öğretim Elemanı olarak göreve başladı. 1997 yılında SAÜ Sapanca Meslek Yüksekokulu'na atanan Bingöl, Turizm Otelcilik Program Başkanı ve İktisadi İdari Bölümler Başkan Yardımcılığını sürdürdü. 1998 yılında SAÜ Turizm Uygulama Otelinin Kurucu Müdürlüğünü yapan Bingöl, ayrıca birçok faaliyette yer aldı.

Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sakarya Gençlik Temsilciliği ile Uluslararası Animatörlük görevini de yürüten Bingöl, aynı zamanda Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptı.

Urfa'da 700 Bin Öğrenci Her Gün Aynı Saatte Aynı Anda Kitap Okuyor Urfa'da 700 Bin Öğrenci Her Gün Aynı Saatte Aynı Anda Kitap Okuyor

Bingöl, Eylül 2000 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde Öğretim Elemanı olarak göreve başladı. Muğla Turizm Otelcilik Yüksekokul ve Yabancı Diller Yüksekokulu'nda görev aldıktan sonra, 2010-2017 yılları arasında Rektör Danışmanlığı, 2011-2012 yılları arasında Köyceğiz Meslek Yüksekokulu Kurucu Müdürlüğünü, 2012-2018 yılları arasında Marmaris Turizm Meslek Yüksekokulu Kurucu Müdürlüğünü, 2015-2018 yılları arasında Gençlik Çalışmaları Uygulama ve Araştırmaları Merkezi Kurucu Müdürlüğünü yine 2015-2018 yılları arasında Üniversiteye kazandırdığı Uygulama Oteli'nin de Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür. Bu görevlerinden başka 2014 yılından beri yürüttüğü Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği, 2018 Aralık ayında kurulan Şehit Gazi Birlik Sendikası'nın Muğla İl Başkanlığını ve 2019 Ocak ayından itibaren de Avrasya Bilimler Akademisi-Avrasya Eğitim ve Literatür Dergisi'nin editörlüğünü yürütmektedir. 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde birçok aktiviteye imza atan Bingöl’ün birçok akademik çalışması mevcuttur. Turizm ile alakalı bazısı Almanca olan 12 kitabı ve birçok akademik makalesinin yanı sıra aktüel dergilerde de köşe yazıları bulunmaktadır. Bingöl evli ve iki çocuk babasıdır.

30 yıllık sektör ve Üniversitede tecrübesinin sonunda Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un teveccühü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensibleri ile 25 Temmuz 2019 tarihinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla İl Müdürü olarak görevlendirilmiştir.