Yeni uygulamayla yazılı ehliyet sınavlarında başvurulan illegal jokerleri tarihe karıştıracak.  Parmak izi sistemi sayesinde artık yazılı sınava ehliyet alacak kişinin kendisinin girmesi sağlanacak.

Ehliyet sınavlarında ehliyet alacak kişinin yerine para karşılığında sınava giren üçüncü kişilere 'joker' deniyor. Bu uygulamaya özellikle okuma-yazma bilmeden ehliyet almak isteyenler sıkça başvuruyordu. İllegal joker uygulaması tarihe karışıyor.

PARMAK İZİ JOKER UYGULAMASINA DARBE VURACAK

‘Joker’ adı altında ehliyet sınavlarının yazılı kısmına ehliyet alacak adayın yerine üçüncü kişiler para karşılığı sokuluyor. Para karşılığında kişilere sınavı geçme vaadi veriliyor. Bakanlık bu usulsüzlüğün önüne geçmek için düğmeye bastı. Bundan sonra yazılı sınavlarda ‘parmak izi doğrulama sistemi’ hayata geçirilecek. 

Türkiye Sürücü Kursları Konfederasyon Başkanı Nusret Türker, konuyla ilgili, "Bu sınavda 50 soru soruluyor, adayın 45 dakika içinde cevaplaması isteniyor. Dolayısıyla 70 alan geçiyor. Okuma yazması olmayan, yazılı sınavı geçemeyecek durumda olanlar bu tür yollara başvuruyor" dedi.

Parmak izi doğrulama sistemi ile ehliyet kurslarındaki yazılı sınavlarda asıl adayın yerine sınava üçüncü kişilerin girmesi engellenecek.

Türker, yeni sistemi "Nüfus cüzdanı alınırken parmak izi veriliyor. Yeni bir cihaz ile parmak izi alınacak ve karşılaştırma yapılacak. Eğer eşleşiyorsa adayın sınava girişi uygun olacak" sözleriyle anlattı.

Yeni uygulamanın trafikteki kaliteyi arttırması bekleniyor.

Editör: Urfadasin Haber