Şıldak, her Cumartesi Şanlıurfa'nın önemli tarihi kültürel yerlerinden bir tanesini sosyal medya hesabından paylaşarak tanıtımana katkı sunarak ziyaretçileri kente davet ediyor.

Şıldak, bu hafta da kentin önemli simgelerinden olan Urfa Kalesi'ne ilişkin önemli bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

Urfa Kalesi'nin Şanlıurfa'nın kalbindeki anıtsal bir yapı olduğunu vurgulayan Şıldak, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Başkan Nihat Çiftçi’den 19 Mayıs Mesajı Başkan Nihat Çiftçi’den 19 Mayıs Mesajı

"Şanlıurfa’nın kadim tarihine ait bütün izleri taşıyan Şanlıurfa Kalesi şehir merkezinde, Balıklıgöl’ün hemen güneyinde bulunan yüksek kireçtaşı bir kayalığın güvenlik açısından uygun şartlar sunduğu stratejik bir noktaya kurulmuştur.

Şanlıurfa bölgesinin sahip olduğu iklim, zengin tarımsal topraklar, su kaynaklarının yanı sıra stratejik konumu nedeniyle Romalılar, Abbasiler, Mervaniler, Selçuklular, Haçlı Kontluğu, Zengiler, Eyyübiler, Memlükler, Moğollar, Akkoyunlular, Karakoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin izlerini içinde barındıran yoğun kültürel gelişmelere tanıklık etmiştir.

Kalenin doğu sur duvarı üzerindeki Emevi Dönemi’ne ait Kitabede “Devletler Yıkılır; Güzellikler Kalır” ifadesi yer almaktadır. Nitekim geçmişten, yıkılan devletlerden bize miras kalmış olan Urfa Kalesi,  bugün hala ihtişamıyla ve güzelliğiyle önemli bir kültürel değer olarak ayaktadır.

Kalenin kuzey kısmına konumlanmış iki adet anıt sütun, 17.25 metre yükseklikleri ve  akantus yapraklarıyla süslü Korint başlıkları ile Şanlıurfa’nın ikonik simgelerinden biri haline gelmiştir.

2020 yılında başlayan arkeolojik kazılarda büyük ilerleme kaydedilmiş olup kazıların sonuçları önümüzdeki dönemlerde Şanlıurfa tarihine ışık tutacaktır."

Editör: Mehmet Fatih Aslan