Aşının bulunamamasının sebebi ise Sağlık Bakanlığını ihale sürecini tamamlayamamasına bağlanıyor.  İhale süreci tamamlanmayınca da bebekler ve çocuklar eksik aşılanıyor. Böyle olunca aileler de Aile Hekimleri de zor durumda kaldı. En kötüsü de eksik aşı, bebekler ve çocuklar için hastalık riski oluşturması.

Batı illerinde bu durum idare edilse de Doğu ve Güneydoğu illerinde çocuk sayısı çok fazla olduğu için sıkıntılar yaşanıyor. O illerden biri de Şanlıurfa. Karadeniz’deki bir ilin 2-3 katı kadar çocuk ve bebek nüfusu bulunan Şanlıurfa’nın doğum oranı Yunanistan’ın doğum oranı kadar.

Türkiye'de Strep A Bakterisi Nedeniyle İlk Ölüm Yaşandı! Türkiye'de Strep A Bakterisi Nedeniyle İlk Ölüm Yaşandı!

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği (ŞUAHED) Başkanı Dr. Yusuf Eryazgan, geçtiğim gün Gülbin Tosun’un sunduğu FOX TV Ana Haberde konuyu değerlendirdi. Dr. Eryazgan açıklamasında;

“Biz Aile Hekimleri olarak aşı yapamadığımız bebekler için ve çocuklar için üzgünüz. Sorunun kaynağı bakanlığın temini. Vahşi virüslerin ortada kol gezdiği bir yerde, verem aşısı olmadan çocukların Verem’e yakalanma çok fazla.

Bizim Karadeniz’deki bir ilin 2-3 katı kadar çocuk ve bebek nüfusumuz var. Yani doğum oranımız Yunanistan’ın doğum oranı kadar. Çocuk nüfusu çok fazla. Hastalık atlatma yönünde büyük bir tehlike altında olduğunu söyleyebilirim.

Ortalama benim her ay aşıladığım 100’e yakın bebek var. Bunun en az 20-25’i aşılanmıyor. Bunu il bazında düşünürsek bu aşıya ulaşamayan en az 8-9 bin bebek var.” ifadelerini kullandı.