Şanlıurfa'nın ve ülkenin en verimli arazilerinin başında gelen Suruç Ovası'na Atatürk Barajı Gölü'nden ilk sulama suyu 2015 yılında verildi.FscatIaXsAU8wos

Aradan geçen sürede birçok çiftçi tarlalarını sulayarak büyük verim ve kazanç elde ederken, ovada drenaj kanallarının yapılmaması nedeniyle taban suyu yükseldi.

Özellikle son yıllarda kış ve bahar mevsimindeki yağışlar ile birlikte bölgede yükseltisi bulunmayan tarım araziler, yollar, köyler ve evler su altında kalmaya başladı.

Bu yılda etkili olan sağanaklarla birlikte aynı sorunların ortaya çıkmasıyla birlikte kimi vatandaşlar, ektikleri arazilerinden vazgeçerken, kimisi de evlerinin su altında kalması nedeniyle evine giremiyor, kimisi de köy yollarının su altında kalmasıyla aracıyla yükselen suyun içinden geçmek zorunda kalıyor.

Ovada yaşananlara kimsenin ses çıkarmaması üzerine vatandaşlar, videolar çekerek yetkililere sesini ulaştırmaya çalışıyor.

Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Eski Başkanı ve CHP Şanlıurfa Milletvekili Aday Adayı Abdullah Melik de ovadaki son duruma tepki gösterdi.

Melik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“950 Bin Dönümlük Suruç Ovası Projesi Daha Bitmeden Ova Şimdiden Bataklığa Dönmüş Durumda, Şimdilik 60  - 70 Bin Dönüm Alanda Taban Su Seviyesi Yükselmiş Acil Bir Şekilde Drenaj  Ve Tahliye Kanalları Yapılmalı, Aksi Takdirde Üretim Yapacak Toprak Bulamayacağız.”

Editör: Yunus Emre Aktaşoğlu