Hazır yoğurtlara son! Günümüzde yoğurt , maliyetlerden kaçınmak ve doğal bir besin kaynağı tüketmek önemli bir unsur haline gelmiştir.

Bu anlamda özellikle yoğurt mayalamak yani, taş gibi bir yoğurt elde etmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Peki Taş gibi yoğurt nasıl mayalanır? Detaylar haberimizde.

Bakanlık Doktoru Darp Edenler İçin Tutuklama Talep Etti Bakanlık Doktoru Darp Edenler İçin Tutuklama Talep Etti

Son dönemlerde artık herkes yoğurdunu kendi mayalıyor. Hem maliyeti düşüyor hem de daha sağlıklı bir hale dönüşüyor. Çocuklarınızın da gelişimi açısından ev yoğurdu oldukça önem taşımaktadır. Sizlerde eşinize, çocuklarınıza daha sağlıklı ve besin değeri daha yüksek olduğu bir yoğurt yapmak istiyorsanız tarifimize göz atabilirsiniz. Peki taş gibi yoğurt nasıl yapılır? Malzemeler neler? İşte detaylar.

KAVANOZDA TAŞ GİBİ YOĞURT MALZEMELERİ
2,5 litre sut

1 kaşık yoğurt (biz önceki yaptığımız yoğurdumuzdan mayayı kullandık. Sizde organik yoğurt yoksa, hazır yoğurdunuzun sulu olmayan kısmından kullanın. Süzme yoğurt tarzında, kıvamlı bir yoğurt olmalı)
HAZIRLANIŞI
Önce tenceremizi sudan geçiriyoruz, sütümüzü ekliyoruz.
Sütümüzün içine bir fincan tabağı koyduk ve ocağı yaktık. Bu sütümüzün taşmasını önleyecektir. Sütünüzü tencerenize koyduğunuz seviyeye bakın.
Sütü orijinal seviyesinin bir parmak altına düşene kadar kaynatmaya devam etmelisiniz. Sütün içindeki suyun buharlaşıp kaybolmasını sağlamak istiyoruz. Fazla pişirmezseniz yoğurdunuz sulu olur.


Kaynattıktan sonra sütü bir kepçe yardımıyla kavanozlara dökün. mayalamak istediğiniz yere getirin ve mayaladıktan sonra hareket ettirmek iyi olmayacağı için sabitleyin. Hatta kavanozların altına masa örtüsü bile serdik. Bu şekilde ısı kaybı olmaz. Alttan sütün ısı kaybını koruyoruz.
Saklanan kavanozlar, mayalanma sıcaklığına ulaşıp ulaşmadıklarını görmek için zaman zaman kontrol edilmelidir. Serçe parmağımızı bardağın ortasına sokarak 10'a kadar sayabildiğimizde, yani parmağımız ısıya dayanabiliyorsa, 10 saniyeye kadar mayalanma sıcaklığına ulaştığını anlamak için. Tek başına sayarsak, ısırıklar 7'den sonra parmağınızda hissedilmelidir. Aksi takdirde süt ılık olur ve istediğimiz sonucu alamayız.


Tam kıvamına gelen sütün içinden 1 yemek kaşığı sütü alıp mayayı yaptığımız 1 yemek kaşığı yoğurdu bir kapta karıştırıp homojen hale getirmeye çalışıyoruz.
Ardından her kavanoza bir çay kaşığı maya ekleyin ve 5-6 tur karıştırın. Amaç mayayı tüm noktalara yaymaktır.
mayalama işleminden sonra kavanozların üzerini delikli süzgeç ile kapatıp ince bir beze sarın. Buharın veya suyun kaçmasını önlemek için süzgecin sadece üst kısmı açık kalmalıdır.
Üzerine ikinci bir bez atmalısınız .Burada bu ikinci bezle sarılmalıdır. Resimleri paylaştım, açıklayıcı olacaktır.
Sabah 12'de mayalandırdık ve sabah 8'de buzdolabına koyduk.
buzdolabında bütün bir gece beklemek Taş gibi yoğurt elde etmemizi sağlar. Afiyet olsun.