AK Parti’nin 28. Dönem Şanlıurfa 1. Sıra adayı olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın kentte seçim çalışması yaparken Adliye Ek Hizmet Binası inşaatına bir an önce el atması ve inşaatı başlatması isteniyor.

Adalet Bakanlığı, hizmette yetersiz kalan ve 5 ayrı binada hizmet veren Şanlıurfa Adliyesi’ne ek bina yapımı için 156 milyon 922 bin TL yaklaşık maliyetle ihale açtı. İhaleye başvuran 16 iştirakçiden, ihale şartlarını taşıyan 10'unun değerlendirilmesi sonucunda, Rast Madencilik A.Ş ve Nurpa Enerji Madencilik Yapı Taşımacılık Besi Sanayi ve Ticaret A.Ş iş ortaklığı, Adalet Bakanlığı'nın belirlediği yaklaşık maliyetin 40 milyon 475 bin TL altında teklifle ihaleyi 116 milyon 447 bin TL teklif ederek aldı.

“TEMEL KAZILDI, ÖYLE KALDI”

700 gün içinde binayı tamamlama taahhüdünde bulunan yüklenici firma temelin kazım işini bitirdi. Ancak, daha sonra inşaat bilinmeyen bir nedenle yarım kaldı ve yapımcı firma ekipmanlarını toplayarak bölgeden ayrıldı. Binanın temeli ise, yağmur suyuyla dolarak adeta bir yüzme havuzuna döndü.

Aradan 2 yıla yakın zaman geçmesine karşın hiçbir ilerleme olmayan Şanlıurfa Adalet Sarayı Ek Hizmet Binası inşaatı tamamlanması için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bir an önce talimat vermesi isteniyor.

Gelecek Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Abdulkadir Karakeçili Oldu Gelecek Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Abdulkadir Karakeçili Oldu

Şuan inşaatı duran ek bina için ayrılan yerinde Şanlıurfa Adliyesi için yetersiz olacağı çevresindeki boş alanlarında ek hizmet binası inşaatına dahil edilmesi isteniyor.

Şanlıurfa Adliyesi’ndeki yer darlığından dolayı şuan her biri bir başka noktada olan tam 5 ayrı binada hizmet veriliyor.

Mevcut Şanlıurfa Adliyesinde, merdiven altlarına, koridorun her köşesine pimapenlerle, kartonpiyer ile odalar yapılmış durumda. Bu odaların her birinde 2-3 hâkim veya savcının sıkıştırıldığı, 2 kişinin yan yana yürümesinin mümkün olmadığı, hiç bir mahkeme kaleminin havalandırmasının olmadığı, güneş bile görmüyor.