Bu toprakların sebzesi değil biber. Çok uzaklardan, Güney Amerika kıtasından 15-16. yüzyıl civarlarında gelmiş Anadolu’ya. Gelir gelmez de dahil olmuş mutfaklarımıza. 

Öncelikle kokusu insanda yangınlara neden olan acı biber, dile değdiği an ağız alev alev olur; kalbin ritmi hızlanır, vücut kendini soğutmaya başladığı için de ardından terleme başlar. Bunlara rağmen severiz en acısından biberi, değil mi? ‘Limitlerle flört etmek’ adeta bu durumun adı. Hani bilirsiniz burnunuzdan kulaklarınızdan acısının çıkacağını ama yine de tazesini kıtır kıtır yemekten kendinizi alamazsınız. Yangı sonrası damaktaki o derin, katman katman lezzetidir bu cefaya edilen sebat.

Acı içindeyizdir ancak mutlu ve bir o kadar da heyecanlıyızdır acı biberi tadınca.

ANADOLU’NUN EN ACILARI

Urfa biberi, Diyarbakır’ın çermiki, Kırşehir’in cemele biberi, Bilecik’in cırgalanı, Gaziantep’in İslahiye biberi, Bilecik’in çukurören biberi, Hatay’ın o nefis acısıyla Samandağ biberi. Hepsi müthiş bir acı, hepsi tazesiyle kurusuyla efsane. “Acısız olmaz” dediğiniz tüm tariflerinize bu biberleri ilave edebilir, yüreğiniz büyükse kıtır kıtır tazesini yiyebilirsiniz. Seçim sizin.  

BİBERİN ACISI NEYE İYİ GELİYOR!

Bibere acılık veren kapsaisin halen üzerine araştırmaların yapıldığı bir madde. Biberin iç çeperinde yer alıyor. İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki C ve A vitaminleri ile sıcakta klima soğukta ise sıcaklık sağlar. Kapsaisinin içinde bulunduğu kremleri romatizmal hastalıkları olanlar çok iyi bilir ve bu krem sürüldüğünde iyi hissettirir. Acı biber içeriği ile iyi bir soğuk algınlığı savar. Sindirimi kolaylaştırıcı etkileri de büyük.

Pijan ve Şeddadi Aşiretine Mensup 3 Aile Aralarındaki Husumete Son Verdi Pijan ve Şeddadi Aşiretine Mensup 3 Aile Aralarındaki Husumete Son Verdi

ACI BİBER HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR

Aslında bu seçim size kalmış bir konu. Hangi tarifin acı olmasını istiyorsanız eklemek size kalmış. Bakliyatlar içinde kuru fasulye, nohut ve yeşil mercimek, et çeşitleri içinde de tavuk acı ile müthiş uyum sağlayan besinlerin başında geliyor. Domatesli çorbalar da acı uyumunu yakalayan tariflerin arasında yer alıyor. Taze, kuru, toz halinde veya pul şeklinde acı biber kullanımı için de, yemeğinizde dişe gelir olması tercihinizse elbette küçük kesilmiş ve pul, görünür olmayıp sadece tat ile hissedilmesini tercih ediyorsanız toz kullanımınız için ideal olur.

Editör: Urfadasin Haber