Şanlıurfa Tabipler Odası Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ŞUSKİ ile Şanlıurfa’nın Siyanür ’den etkilenme durumu hakkında görüşüldü.

Tabipler Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Dr. Bulut Ezer ve Şanlıurfa Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Fırat Erkmen, ŞUSKİ Genel Müdürü ile Fırat Nehrindeki siyanür görüşüldü. Görüşmede Siyanür ‘den dolayı Şanlıurfa’nın etkilenip etkilenmediği soruldu.

Doç. Dr. Kurtuluş, Aşırı Sıcaklar Konusunda Uyardı Doç. Dr. Kurtuluş, Aşırı Sıcaklar Konusunda Uyardı

Şanlıurfa Tabipler Odasından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi.; “Erzincan’da yaşanan çevre felaketi sebebiyle Fırat nehrinden beslenen bir il olarak siyanür faciasından ne düzeyde etkilenildiğini öğrenmek önerilerimizi sunmak adına ŞUSKİ Genel Müdürü ile görüşme gerçekleştirildi.   Yaşanan çevre felaketi ile ilgili halk sağlığı kolumuzun önerdiği denetim algoritması kendileri ile paylaşılmış olup, halkın içme sularına ulaşmasında kaygı oluşturmaması adına, yapılan denetimlerin şeffaf bir şekilde paylaşılması talep edildi. Son süreçte Atatürk barajındaki durumun herhangi bir tehlike barındırmadığına dair verileri paylaşmış olsalar da ayrıntılı raporların tarafımızla paylaşılması talep edilmiş olup gerekli açıklama rapor paylaşımı sonrasında yapılacak.

“ŞANLIURFA PEK ETKİLENMEZ”

 TTB Halk Sağlığı kolu Başkanı Dr. Nasır Nesanır ise; “Şanlıurfa yöresinin bundan etkileme ihtimalinin pek olmadığını belirtti.

“ÇEVRE FELAKETİ İLE KARŞI KARŞIYA”

Harran Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalından Prof. Dr. İbrahim Koruk, Erzincan ve çevre illerinde bu konuda ciddi bir çalışma gerektiği ve bir çevre felaketi ile karşı karşıya olduğunu” söyledi. Şanlıurfa Tabip Odası son olarak konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.